banner39

TBMM Rusya ile yeniden dost oldu

Türkiye-Rusya ilişkilerinde uçak krizinin aşılmasıyla TBMM'de Rusya ile Dostluk Grubu yeniden kuruldu

Güncel 18.11.2016, 17:01 18.11.2016, 17:01
TBMM Rusya ile yeniden dost oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM'de Rusya ile yeniden parlamentolar arası dostluk grubu kuruldu. Grubun kurucu başkanı da AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber oldu.

Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubunun kurulmasına ilişkin tezkere de TBMM Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi. Grubun kurucu başkanlığını AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber üstlendi.

Grubun üyeleri önümüzdeki hafta içerisinde toplanarak yönetim kurulunu belirleyecek. Böylece Başbakan Yıldırım'ın Aralık ayının ilk haftası Moskova'ya yapacağı ziyaret öncesinde Rusya ile dostluk grubu da resmen oluşturulmuş olacak.

Mecliste her yasama döneminde 3620 sayılı TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun'a göre, yabancı devlet parlamentoları ile ‘karşılıklılık ilkesi' çerçevesinde dostluk grupları oluşturuluyor.

TBMM'de 12 Haziran 2011 seçimiyle oluşan 24. Yasama Dönemi'nde Rusya da dahil 125 ülkeyle dostluk grubu oluşturulmuştu. 7 Haziran 2015 seçimiyle oluşan 25. Yasama Dönemi'nde hükümet kurulamadığı gerekçesiyle yeniden seçime gidildiği için dostluk grupları kurulamadı.

1 Kasım seçimiyle oluşan 26. Yasama Dönemi'nde ise yaşanan kriz nedeniyle Rusya dostluk grubu kurulacak ülkeler arasında yer almamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?