banner15

TBMM'de 26. dönem başladı

TBMM, geçici başkan Deniz Baykal'ın konuşmasıyla başladı. Milletvekilleri, 26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın açılışında yemin edecek

TBMM'de 26. dönem başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu 1 Kasım seçimlerinin ardından açıldı. Milletvekilleri, 26. Dönem'in 1. Yasama Yılı'nın açılışında yemin edecek.

TBMM Genel Kurulu, Meclis İç Tüzüğü'nün 3. maddesi uyarınca, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının YSK tarafından ilanını takip eden 5. gün saat 15.00'te çağrısız toplanıyor.

25. Dönem'de olduğu gibi, 26. Dönem'de de en yaşlı üye sıfatıyla 77 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Geçici Meclis Başkanı oldu.

26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın başlamasının ardından milletvekilleri, yemin edecek. 

YILMAZ GÖREVİ BAYKAL'A DEVRETTİ

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, görevini makamında düzenlenen törenle CHP Antalya Milletvekili, TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal'a devretti. 

Yılmaz, 26. Dönem Parlamentosu'nun yemin töreni öncesindeki devir tesliminde yaptığı konuşmada, Deniz Baykal'ın, Meclis'in en tecrübeli milletvekili olarak Meclis Başkanlığı görevini yürüteceğini belirtti. 

Milletin, 7 Haziran'dan daha yüksek oranla 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'ne katılarak demokrasiye sahip çıktığını ve Parlamento'dan umudunun devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, "Yüzde 85'in üzerinde katılım ve yüzde 97'nin temsil kabiliyetiyle Türkiye'nin sorunlarını çözmeye muktedir bir milli iradenin tecelligahı"  diye konuştu.

İsmet Yılmaz, bu dönemde mutlaka Anayasa ve İçtüzük değişikliğinin yapılması, ülkenin her tarafında huzur ve istikrarın sağlanması ve refahın artması gerektiğini belirterek, milletin uzlaşma istediğini, bu uzlaşmanın da öncelikle Meclis'te gösterilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Yılmaz, seçimlerin ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35