banner15

TBMM'de suçluların iadesi mercek altında

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, ABD'den suçluların iadesi ile ABD ve Türkiye arasındaki suçluların iadesine ilişkin uluslararası antlaşmaları araştırdı. Türkiye ile ABD arasında Suçluların İadesine ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardımlaşmaya İlişkin Antlaşma 1 Ocak 1981'de yürürlüğe girdi.

TBMM'de suçluların iadesi mercek altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, Amerika Birleşik Devletlerinden suçluların iadesi ile ABD ve Türkiye arasındaki suçluların iadesine ilişkin uluslararası antlaşmaları araştırdı.

Araştırmadan derlediği bilgiye göre, ABD, suçluların iadesini genel olarak ikili antlaşmalar üzerinden gerçekleştiriyor. Bunun dışında 1933 tarihli Suçluların İadesine İlişkin Montevideo ile 2010 tarihli Avrupa Birliği ile ABD Arasında Suçluların İadesine Dair Antlaşmalar iade sürecine yön veriyor.

ABD bakımından suçluların iadesi mekanizmasının işlemesi için talep eden veya kendisinden talepte bulunulan devletle bir uluslararası antlaşmasının olması, suçun antlaşmada yer verilen suçlardan sayılması, suçun devlet başkanı ve yakınlarına suikast dışında siyasi veya salt askeri suçlardan sayılmaması, talep eden devlette idam cezasının uygulanmıyor olması ve suçun talep eden devletin ülke sınırları içinde gerçekleşmiş olması gerekiyor.

İade prosedürünün ABD Dışişleri Bakanlığına yapılan başvuru ile başladığının belirtildiği araştırmada, "İlk başvuruya çoğunlukla gerekli belgelerin tevdi de eşlik eder. İade talep eden devlet resmi iade başvurusu tamamlanmadan suçlunun kaçma şüphesi olduğunu düşünüyorsa gayri resmi olarak suçlunun geçici olarak tutuklanmasını veya derhal iadesini, gerekli belgelerin daha sonra tamamlanmasını taahhüt ederek isteyebilir. Her iki durumda da Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığından iadesi istenen şahsın yargılanması ve hakkındaki delillerin irdelenmesine kadar tutuklanmasını talep edebilir." ifadesine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48