banner39

TBMM'de 'Torba Kanun' mesaisi

TBMM Genel Kurulu "Torba Tasarı" için mesai yapacak, 2016 yılı bütçesi Meclise sunulacak

Güncel 10.01.2016, 12:45 10.01.2016, 12:45
TBMM'de 'Torba Kanun' mesaisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meclis, yoğun gündemle çalışacağı yeni bir haftaya giriyor. 

TBMM Genel Kurulunun bu haftaki gündeminde denetim konuları yer almayacak. Genel Kurul gündeminde, hükümetin programı ve eylem planında yer alan vaatlerini içeren "Torba Kanun Tasarısı" olacak.

"Temel kanun" olarak iki bölüm halinde 12 Ocak Salı gününden itibaren Genel Kurulda görüşülecek tasarının bitmemesi halinde Meclis, 15 Aralık Cuma günü de çalışacak.

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliğini yerine getirmeleri için ödedikleri 6 bin avro, bin avroya düşürülecek. Asgari ücretle çalışanların yoğunlukta olduğu küçük ve orta ölçekli işletmeler desteklenecek. Yer altı maden işletmelerinde oluşan maliyet artışlarına destek verilecek. Kamu payı yüzde 50'den az olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler ile bunların iştirakleri ve bağlı ortaklıklarının denetimi, Sayıştaya gönderilecek bağımsız denetim raporları esas alınarak yapılacak. 

Tasarı, nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğumu zamanında bildirmeyenlerin, idari para cezası ödememesini de düzenliyor. Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezası 480 TL'den 80 TL'ye, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL'den 500 TL'ye indirilecek, evlenen çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. 

2016 yılı bütçesinin 15 Ocak Cuma günü Meclis'e sunulması bekleniyor. 

KOMİSYONLAR

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek. 

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, 14 Ocak Perşembe günü basına kapalı toplanacak. 

Plan ve Bütçe Komisyonu, Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüşecek. Tasarı, genç girişimcilere vergi desteği verilmesini, emniyet hizmetleri tazminat oranlarının yüzde 25 artırılmasını, muhtarların ödeneklerinin bin 300 liraya yükseltilmesini, ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmamasını ve doğum yapan memurlara, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilme ve doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri sürelerin kademe ve derece intibakında değerlendirilmesini içeriyor. 

Anayasa Komisyonu, 14 Ocak Perşembe günü yapacağı toplantıda, 2011-2013 yılları arasında görev yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını değerlendirecek.  

Boşanmalarla ilgili Araştırma Komisyonu üyeleri de bu hafta belirlenerek çalışmalarına başlayacak. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?