TBMM'de yoğun hafta

TBMM'de bu hafta Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek

TBMM'de yoğun hafta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meclis, yoğun gündemle çalışacağı yeni bir haftaya giriyor.

TBMM Genel Kurulunda, 65. Hükümet'in kurulmasının ardından,  gündemde bekleyen önemli düzenlemelerin ele alınması bekleniyor. 

Genel Kurulun gündemindeki en önemli konulardan biri olan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, "temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülecek.

Teklifle, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, yurt dışında arama ve araştırma faaliyetleri yapabilecek. Kömür madenlerine ilişkin ruhsatlar, rezerv kaybına sebep olmayacak şekilde, elektrik üretimine yönelik olmak üzere Bakanlık onayı ile ayrı ruhsatlara bağlanabilecek. Özel mülkiyete konu taşınmazların yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak belirlenmesi halinde, söz konusu alanlar üzerinde acele kamulaştırma yapılabilecek.

Düzenlemeyle, elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp­ kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedelini tüketiciden alması yasal altyapıya kavuşuyor.  EPDK tarafından, belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydıyla kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alacak ve tüketicilere yansıtılacak.

Genel Kurul, bu hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri çalışacak.  

Siyasi partilerin grup toplantıları, Salı günü gerçekleştirilecek.

KOMİSYONLAR

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak.

KİT Komisyonu, denetimlerini sürdürecek. Komisyon; 1 Haziran Çarşamba günü yapacağı toplantıda TCDD ve bağlı ortaklıkları ile Et ve Süt Kurumunun, 2 Haziran Perşembe günü ise İller Bankası ve Türk İhracat Kredi Bankasının (EXİMBANK) 2013-2014 yılı hesaplarını inceleyecek.

Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu, akademisyenleri dinlemeye, 1 Haziran Çarşamba günü yapacağı toplantısıyla devam edecek. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 10:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35