banner39

TBMM'yi yoğun bir mesai bekliyor

Meclis, bayramdan sonraki mesaisinde Tam Gün Yasası'nı görüşecek. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ise bütçe müzakereleri başlıyor

Güncel 20.10.2013, 13:58 20.10.2013, 16:12
TBMM'yi yoğun bir mesai bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM, Kurban Bayramı tatilinin ardından yoğun mesai ile çalışacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe maratonu başlarken; Genel Kurul'da kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak adlandırılan torba tasarının görüşülmesi bekleniyor.

TBMM, 11 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından, yoğun mesaiye hazırlanıyor. Bu kapsamda, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, 22 Ekim'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. Pazartesi günleri hariç, hafta içi her gün saat 10.00'da toplanacak komisyondaki görüşmeler, 22 Kasım Cuma günü sona erecek. Ardından komisyon raporunu hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sunacak. Tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşacak.

22 Ekim Salı günü saat 15.00'de toplanacak Genel Kurul'da ise kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen torba tasarının görüşülmesi bekleniyor.

Tasarı ile sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik olarak kamu görevlilerine karşı işlenen kasten yaralama suçları tutuklama nedeni sayılan suçlar arasına alınacak.

TAM GÜN YASASI'NIN GETİRECEKLERİ

Sünnet, sadece hekimlerce yapılabilecek. Ancak olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığı'nca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına imkan tanınacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla iş yeri hekimliği yapabilecek.

Acil servis, yoğun bakım gibi yerlerde görev yapan yardımcı sağlık personelinin nöbet ücretleri yüzde 50 oranında artırılacak.

Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak. Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışında olacak. Üniversitelerdeki hocalar, normal mesai saatleri haricinde baktıkları hastalardan ek ücret alabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?