banner39

Tecavüzcüye 'rıza' ödülü!

Tecavüze uğrayanların, tecavüzcüyle herhangi bir fotosunun olması, bir tane SMS'inin bulunması, hatta utanıp konuşamamaları bile Türk Ceza Kanunu'nda tecavüzcü lehine değerlendirilip serbest kalmalarına yol açıyor. Giderek sosyal bir yara haline dönüşen bu durum artık tartışılıyor

Güncel 18.03.2015, 12:50 19.03.2015, 14:15
Tecavüzcüye 'rıza' ödülü!

Hamit Kardaş - Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Karaman’da tecavüz mağduru bir kızın hakime yazdığı mektup bugün medyada geniş bir şekilde yer aldı. Mektup, Türk Ceza Kanunu’nda reşit olmayanlara yapılan cinsel saldırılara ceza verilmesini şikayete bağlayan maddenin yeniden tartışılması gerektiğini ortaya koydu.

Üç yıl önce 15 yaşında olan Z.C.’ye tecavüz ettikleri için yargılanan 15-17 arasında değişen 8 şüpheli, 'gönül rızasıyla olduğu' gerekçesiyle geçtiğimiz ay verilen kararla beraat etmişti.

Bugün, mağdur Z.C’nin hakime hitaben yazdığı mektup medyada yer aldı. Z.C. mektubunda hakime şunları yazdı:

"Hâkim amca ben yaşadıklarımı utandığım için bir de polisler ve siz bana inanmıyor gibi davrandığınız, alay ettiğiniz için anlatamıyorum. Her erkeğin bana tecavüz edeceğini sanıyor, korkuyorum. Hakimsin bir daha bana bağırma. Beni azarlamayın.

15 yaşında 38 kilo bir kızım. Benim gücüm bu adama yetmez ki karşı koyup onu yeneyim. Polisler de siz de beni suçladınız. 'Neden karşı koymadın' diye. Bu adamın benim üç katım kilosu ve gücü var. Bir erkekle benim gücümü nasıl bir tutuyorsunuz.

Canlı cenaze gibiydim. Tek düşündüğüm bir an önce ölmekti. İntihar edecektim, beceremedim. Bu son ifademdir. Bana inanmayan dalga geçer gibi davranan aşağılayan mahkemenize gelmeyeceğim. Sizi adalet ve vicdanınızla baş başa bırakıyorum."

OY KULLANAMAYAN, EHLİYET ALAMAYAN ÇOCUK ‘TECAVÜZE RIZA GÖSTEREBİLİYORMUŞ!’

2005’te yenilenen Türk Ceza Kanunu, reşit olmayanlarla cinsel ilişkiyi şikayet şartına bağladı. Kanunun 104’üncü maddesinin birinci fıkrasında “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor.

16 yaşından gün alan birisine yapılan cinsel saldırıda, mağdur ile saldırgan arasında daha önce yapılan bir yazışma bile, olayda rıza olduğu şeklinde yorumlanabiliyor.

Dünya Bülteni’ne konuşan Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA) Başkanı Avukat Alev Sezen, kanunun bu haliyle tecavüz suçlarına kapı araladığını savunarak küçük yaştaki çocuklara cinsel saldırılarda 2005 öncesinde olduğu gibi re’sen kovuşturma yapılması gerektiğini söyledi.

Avukat Alev Sezen, 18 yaşından küçüklerin ehliyet alamadığını, oy kullanamadığını ve daha birçok haktan ailesinin rızası olmadan faydalanamadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“17 yaşındaki bir çocuk ebeveyninin rızası ve hakim kararı olmadan evlenemiyor, 18 yaşından küçükler ailesinin rızası olmadan yurtdışına çıkamıyor fakat tecavüze uğradığında rızası olması halinde tecavüz eden ceza almıyor. Türk Ceza Kanunu’nun konuyu bu şekilde düzenleyen maddesinin en kısa zamanda değiştirilerek 2005 öncesi düzenlemeye geçilmeli. Reşit olmayan birine cinsel saldırıda bulunanlara ceza verilmesi şikayet şartına bağlı olmadan bu kişilerin re’sen kovuşturulması gerekiyor.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?