banner39

'Tecavüze rıza ödülü'nde bakanlık devreye girdi

Tecavüzcüleri mahkeme tarafından “İlişkide rıza var” gerekçesiyle beraat eden genç kız için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, davanın yeniden açılmasını sağlayacak

Güncel 19.03.2015, 14:14 19.03.2015, 14:14
'Tecavüze rıza ödülü'nde bakanlık devreye girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Karaman’da 15 yaşındaki Z.C.’ye tecavüz ettikleri iddia edilen 8 şüphelinin “ilişkide rıza olduğu” gerekçesiyle beraat ettiği davaya müdahil olmak için başvuruda bulundu. Bakanlık, Karaman’da avukat görevlendirerek dava dosyasını incelemeye aldı.

Karaman’da 15 yaşındaki Z.C.’ye tecavüz ettikleri öne sürülen 8 şüphelinin beraat etmesi, vicdanları sızlattı. “İlişkide rıza var” kararı verilen davada mağdur Z.C., hâkime mektup yazdı. Z.C., mektubunda, “Hâkim amca ben yaşadıklarımı utandığım için ve bir de polisler ve siz bana inanmıyor gibi davrandığınız, alay ettiğiniz için anlatamıyorum. Her erkeğin bana tecavüz edeceğini sanıyor, korkuyorum. Hâkimsin, bir daha bana bağırma. Beni azarlamayın. 15 yaşında, 38 kilo bir kızım. Benim gücüm bu adama yetmez ki karşı koyup onu yeneyim. Polisler de siz de beni suçladınız. ‘Neden karşı koymadın?’ diye. Bu adamın benim üç katım kilosu ve gücü var. Bir erkekle benim gücümü nasıl bir tutuyorsunuz? Canlı cenaze gibiydim. Tek düşündüğüm bir an önce ölmekti. İntihar edecektim, beceremedim. Bu son ifademdir. Bana inanmayan, dalga geçer gibi davranan, aşağılayan mahkemenize gelmeyeceğim. Sizi adalet ve vicdanınızla baş başa bırakıyorum” dedi.

PSİKOLOJİK DESTEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanlığımız temyiz sürecinde olan davaya müdahil olmak üzere başvuru yapmıştır. Bakanlık olarak bu ve benzeri olaylarda çocuğun yanında ve tarafız. Yargının kararlarına saygılı olmakla birlikte reşit olmayanın rızasının aranması hususu ile ilgili hükümler konusunda Adalet Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulacaktır” denildi.

OY KULLANAMAYAN, EHLİYET ALAMAYAN ÇOCUK ‘TECAVÜZE RIZA GÖSTEREBİLİYORMUŞ!’

2005’te yenilenen Türk Ceza Kanunu, reşit olmayanlarla cinsel ilişkiyi şikayet şartına bağladı. Kanunun 104’üncü maddesinin birinci fıkrasında “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor.

16 yaşından gün alan birisine yapılan cinsel saldırıda, mağdur ile saldırgan arasında daha önce yapılan bir yazışma bile, olayda rıza olduğu şeklinde yorumlanabiliyor.

Dünya Bülteni’ne konuşan Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA) Başkanı Avukat Alev Sezen, kanunun bu haliyle tecavüz suçlarına kapı araladığını savunarak küçük yaştaki çocuklara cinsel saldırılarda 2005 öncesinde olduğu gibi re’sen kovuşturma yapılması gerektiğini söyledi.

Avukat Alev Sezen, 18 yaşından küçüklerin ehliyet alamadığını, oy kullanamadığını ve daha birçok haktan ailesinin rızası olmadan faydalanamadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“17 yaşındaki bir çocuk ebeveyninin rızası ve hakim kararı olmadan evlenemiyor, 18 yaşından küçükler ailesinin rızası olmadan yurtdışına çıkamıyor fakat tecavüze uğradığında rızası olması halinde tecavüz eden ceza almıyor. Türk Ceza Kanunu’nun konuyu bu şekilde düzenleyen maddesinin en kısa zamanda değiştirilerek 2005 öncesi düzenlemeye geçilmeli. Reşit olmayan birine cinsel saldırıda bulunanlara ceza verilmesi şikayet şartına bağlı olmadan bu kişilerin re’sen kovuşturulması gerekiyor.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?