banner15

'Tek tip askerlik' rafa kalktı

Hükümet, günlerdir tartışılan 'tek tip askerlik' tasarısını rafa kaldırdı

'Tek tip askerlik' rafa kalktı

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Hükümet, "tek tip askerlik" tasarısını rafa kaldırma kararı aldı. Düzenleme, üniversite mezunlarını da rütbesiz er olarak askerlik yapma şartı getiren hükmü sebebiyle askıya alındı. Tasarıda, üniversite mezunları için öngörülen 12 ay askerlik süresinin aşağı çekilmesi ya da askerlik hizmetini "rütbeli" olarak yapması gündemde.

Şu an kışlalarda nöbet tutan onbinlerce Mehmetçik'in erken terhis olma umuduyla beklediği "tek tip askerlik" düzenlemesi, daha Meclis'e sevk edilmeden rafa kaldırıldı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, dün öğle saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı'nın tasarıyı tamamladığını açıkladı. Uzun dönem için 15 ay olan askerlik süresini 12 aya indiren, üniversite mezunları için de 6 ay olan kısa askerlik süresini 12 aya çıkaran yeni düzenlemede kısa dönem askerlere çavuş rütbesi de verilmiyordu.

"TEK TİP ASKERLİK OLMAZ"

Düzenleme önceki Bakan Gönül'ün "tasarı tamamlandı" açıklamasını yaptığı saatlerde toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda tartışıldı. Başbakan Erdoğan, danışmanlarından tasarının Başbakanlık'a henüz sunulmadığını öğrendikten sonra kurul üyelerine, "Başbakanlık'a henüz gelmemiş. Gelsin bakalım" dedi. Alınan bilgilere görebazı MYK üyeleri, "Tek tip askerlik olmaz. Süre eşit olabilir. Bu kabullenilebilir ama okuyanla okumamış olan bir olamaz. Okumuş olana rütbe farkı verilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İÇİN FARK OLMALI

Bu eleştiriler üzerine Başbakan Erdoğan, tasarıya yönelik eleştirileri dikkate alarak, "Tasarı biraz beklesin" talimatı verdi. Tasarıda, üniversite mezunlarına daha az süre askerlik fırsatı verilmesi ya da eşit süre askerlik yapılması halinde rütbe verilmesine ilişkin değişiklik yapılması bekleniyor. Genelkurmay yetkilileriyle Başbakanlık hukukçularının tasarı üzerinde tekrar çalıştıktan sonra Bakanlar Kurulu'nun gündemine alınacağı kaydedildi.

BEDELLİ ASKERLİK TEK TİP UYGULANIRKEN YAPILACAK

"Tek tip askerlik" düzenlemesinin şimdilik dondurulması üzerine gözler yeniden bedelli askerlik konusuna çevrildi. Başbakan Erdoğan'ın bedelli bekleyen onbinlerce kişiye umut vaadeden açıklamalarından sonra bedelli düzenlemesinin ne olacağı merakla bekleniyor. Alınan bilgilere göre şu an uygulanmakta olan 15 ay askerlikten 9 ay askerliğe geçiş sürecinde celp ihtiyacı gündeme gelecek. Bedelli askerlik uygulaması da bu dönemde devreye girecek. Böylece TSK'nın da ara dönemde asker ihtiyacı karşılanacak. 15 ay askerlik yapmak üzere askere giden Mehmetçik, "tek tip askerlik" yasasının yürürlüğe girmesiyle erken terhis olurken doğacak boşluğu, 2 ya da 3 parti halinde birer ay süreyle bedelli askerler dolduracak.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 07:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
asker
asker - 10 yıl Önce

tektip olacaksa olsun bunaldım biran önce olsun dabitsin

kaynak
kaynak - 10 yıl Önce

Kaynak nedir ?

Melis
Melis - 10 yıl Önce

Bu nedir böyle?Dalga mı geçiyorlar bizimle ve meraklı büyük umutlarla bekleyen o askerlerle.Eğer gerçekten rafa kalkar ve düşmezse herkes için hayal kırıklığı olacak.Bu konuyu ortaya attıklarından beri bütün askerlik sevinç içinde hayal kurmaya başladılar bile..Artık hayal kırıklığına uğratmasınlar o askerleri!!!

adaletli bi karar verilmeli
adaletli bi karar verilmeli - 10 yıl Önce

askerliği kısalanlar için iyide uzayanlar ne yapacak ortada bi haksızlık olduğu kesin.askerlik süresini kısaltmalarına bi sözümüz yokda kısa dönem askerlik kalkmamalı bu tamamen haksızlık evli barklı 30 yaşına gelmiş bi insanı 9-12 ay askere gönederdiklerinde ne verim alacaklar ayrıca o insanlar askerden döndükten 1 sene sonra iş bulabilecekmi geride kalan çoluğuna çocuğuna kim bakacak

fatih
fatih - 10 yıl Önce

çok sevindim valla

salih
salih - 10 yıl Önce

arkadaşlar ben 2 fakülte bitirdim doktoramı yaptım yaş oldu 27 şimdi diyorlarki sokakta aylak aylak gezen ilkokul mezunuyla aynı süre ve aynı rütbede askerlik yapacaksın sizce adaletmidir bu?

Melis
Melis - 10 yıl Önce

Eminim yarın öbür gün yine düştü diye kandırırlar

ismail
ismail - 10 yıl Önce

Kesinlikle üniversite mezunlarının askerlik süresini uzatmamaları lazım. bu bir ceza olur.


banner39

banner36

banner47

banner48