banner39

Tekirdağ-Süleymanpaşa‘da leyleklerin toplu ölümüne çare aranıyor

Tekirdağ'da ciddi bir mesele haline gelen leylek ölümleri, doğaseverleri ve vatandaşları isyan ettirdi.

Güncel 15.08.2019, 12:59
Tekirdağ-Süleymanpaşa‘da leyleklerin toplu ölümüne çare aranıyor

Tekirdağ Hayrabolu yolunda meydana gelen leylek ölümleri vatandaşların tepkisini çekti. Hayrabolu Demirli mevkiinde ciddi bir mesele haline gelen leylek ölümleri, doğaseverleri ve vatandaşları isyan ettirdi.

Toplu göç eden leyleklerin yüksek gerilim hattına konması nedeniyle gerçekleşem ölümler vatandaşları üzdü. Sonbahar yaklaşırken, daha sıcak bölgelere sürüler halinde göç eden leylekler, Hayrabolu mevkiinden geçen elektrik tellerine konarak, elektrik çarpması sonucu ölerek, telef oluyorlar. 

Leyleklerin güç yolları üzerinde bulunan Trakya’da TREDAŞ ve Tekirdağ Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan proje ile 70 adet leylek yuvası yaklaşık iki metre yukarı çıkarılmıştı. Bu uygulama ile göç yolundaki leylekler daha güvende yaşamlarını sürdürmesi ve leylek ölümlerinin azaltılması planlanıyordu.

Balıkesir Sındırgı'da 3 mahalleye ana elektrik hattı direkleri üzerine yüzlerce leyleğin yerleşmesi nedeniyle 12 saat süreyle elektrik verilemedi.

Balıkesir'in leylekleri ile simgeleşen Sındırgı ilçesinde leyleklerin doğal yaşamına zarar gelmemesi için elektrik kesintisi yaşandı.

Her yıl binlerce göçmen kuş, elektrik kablolarının üstünden geçiyor. Özellikle leylekler dinlenmek için elektrik direklerini tercih eden kuşlar arasında yer alıyor. Bu sevimli hayvanların ana ölüm nedenleri arasında ise elektrik kabloları yer alıyor. Kanatları kabloya temas eden leylekler telef oluyor.

KAYNAK: https://www.facebook.com/HAYRABOLU-SEVENLER-255508387820723/

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?