banner15

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kapatılacağını açıkladı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da bulunan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) kapatılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli Ekonomi toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sık sık tartışmalara neden olan TİB'in kapatılacağını da şu sözlerle duyurdu:

"Bu süreç Türkiye'nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB'i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsiyle ilgili hazırlıklarımızı da yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB, BTK'ya kapatılmak suretiyle devredilecek. BTK gereken adımları kendisi atacak."

Erdoğan, TİB'in vazifesinin BTK'ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu) devredileceğini söyledi.

TİB NEDİR?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı; 23.07.2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2559, 2803 ve 2937 sayılı Kanunlarda değişiklik yapan 5397 sayılı Kanun ile kuruldu. 23 Temmuz 2006 tarihinden itibaren ilgili mevzuatın öngördüğü iş ve işlemleri tek merkezden yürütüyor.

23.05.2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Kanunda sayılan İnternete ilişkin görevleri yapması düzenlendi. Bu doğrultuda anılan görevleri yerine getirmek üzere İnternet Daire Başkanlığı kuruldu.

Başkanlık; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde doğrudan Kurum Başkanına bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanı ile Hukuk, Teknik İşletme, Bilgi Sistemleri, İdari ve İnternet Daire Başkanlıklarından oluşmaktaydı. Başkanlıkta, Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının ilgili birimlerinden birer temsilci bulunuyor. Başkanlığa bağlı herhangi bir taşra teşkilatı bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 16:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35