banner39

Telekulak'ta da tazminat kararı

Balyoz ve Kozmik Oda davalarında çıkan tazminat kararından sonra telekulak davalarından birinde de benzer karar çıktı. İzmir’de 29 ay boyunca hem telefonları dinlenen hem de teknik araçlarla izlenen ve hakkında takipsizlik kararı verilen kişiye 1500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi; tazminatı hakim ve savcılar ödeyecek

Güncel 15.12.2015, 09:42 15.12.2015, 09:42
Telekulak'ta da tazminat kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, geçen yaz aldığı kararlarla, evrak üzerinden dinlemeye uzatma kararı verilemeyeceğine,  telefonu dinlenen kişi hakkında aynı anda teknik araçla takip ve gözetleme kararı alınmayacağına hükmetmişti.

Bu kararlar haksız dinleme ve teknik takibe tazminat yolunu açmıştı. Kesinleşen ilk tazminat kararı İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nden çıktı.

Davacı Hüseyin Tugay Şen’in telefonları ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve İzmir 1 No’lu Hâkimlik kararıyla 13 Aralık 2012’den itibaren 15 ay 24 gün dinlendi.

Bu süre içinde 12 kez uzatma kararı alındı. Şen, 54 kez uzatma kararı alınarak 14 ay da teknik araçlarla izlendi. 66 kez uzatma kararı alınarak toplam 29 ay 24 gün dinlenip takip edilen Şen hakkında soruşturma sonunda ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

HAKSIZ YERE DİNLENDİ

Hüseyin Tugay Şen, devlete manevi tazminat davası açtı. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Şen’e tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme tazminatın ‘zenginleşmeye sebebiyet vermemesi’ gerekçesiyle 15 aylık haksız dinleme üzerinden ayda 100 liradan 15 ay karşılığı 1500 lira olmasına karar verdi.

HAKİM VE SAVCIDAN TAHSİL EDİLECEK

Tazminat önce Hazine tarafından ödenecek; daha sonra da hakim ve savcıdan tahsil edilecek.

İLK KARAR

İzmir’deki kararı devletin temyiz etmediğini ve kesinleşen ilk hüküm olarak kayıtlara geçti.

KOZMİK ODA VE BALYOZ DAVASINDA DA TAZMİNAT

Balyoz Davası "mağduru" Engin Alan ile Kozmik Oda davasında hakkında soruşturma açılan iki subaya da tazminat ödenmesine karar verilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?