banner39

Terör suçlusu hasta mahkûmlar çıkacak

Çözümün ilk aşamasında ilk somut adım 163 hasta mahkûm serbest bırakılacak

Güncel 09.06.2014, 11:15 09.06.2014, 11:26
Terör suçlusu hasta mahkûmlar çıkacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM’de halen süren 5. yargı paketi görüşmeleri kapsamında verilen önerge ile hasta PKK’lılara özgürlük yolu açıldı. Hasta mahkûmların tahliye taleplerinde “Toplum güvenliği açısından tehlike oluşturmaması” kriterine “ağır ve somut” ifadeleri eklenerek madde yumuşatıldı.

Çözüm sürecinde sık sık gündeme gelen PKK mensubu “hasta mahkûmlar” a 5. yargı paketiyle özgürlük yolu açıldı. Diyarbakır’daki çözüm çalıştayında da gündeme gelen konuya ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen 5. yargı paketi kapsamındaki tasarının 62. maddesinde düzenleme yapılıyor. Habertürk'üna hebrineg öre düzenleme ile hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumunda hayatını yalnız idame ettiremeyen hükümlülerin tahliyesine ilişkin esneklik geliyor. Düzenleme ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 16. maddesinin 6. fıkrasında yer alan ve hükümlülerin serbest kalmasının önündeki engel olan “toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmaması” hükmüne “ağır ve somut” kriteri eklendi. Böylece hasta mahkûmların cezaevinden çıkmasında infaz savcılarının ret taleplerini somutlaştırmaları ve gerekçelendirmeleri şartı getiriliyor.

TMK 205'YE GÖRE

İnfaz savcılıklarının daha önceki taleplerinin, “toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturduğu” gerekçesiyle geri çevrildiğini söyleyen Avukat Ömer Serdar Kaplan düzenlemenin TMK 250. madde kapsamında tutuklu veya mahkûm hastaların tahliyesini sağlayacağını söyledi. Kaplan, “KCK ve DTK’dan tutuklu ve mahkûm olanlar hasta ise bu düzenlemeyle dışarı çıkacaklar. Tahliyeler için olumlu bir adım” dedi. Düzenleme kapsamında hayatını yalnız idame ettiremeyen 163’ü acil durumda olan toplam 200 hükümlünün ceza infazları ertelenebilecek.

ERDOĞAN'A YÜZDE 17 ÇIKAN ANKET DE VAR

Köşk seçimleriyle ilgili anket yapan bir başka şirket de yerel seçimlerde Ak Parti'nin yüzde 30 alacağı tahimini yapan Metropoll Araştırma şirketi oldu. Metropoll Araştırma’nın son kamuoyu araştırmasına göre, Ak Parti seçmeninin yüzde 33.5’i, genel seçmenin ise yüzde 17’si Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını istiyor.

ÇATI ADAYININ ORANI ARTTI

CHP ve MHP’nin üzerinde durduğu ortak çatı adaya yönelik destek Nisan 2014’te yüzde 35.4 seviyesindeyken mayıs ayında bu oran 41.7’ye yükseldi. CHP seçmeninin yüzde 82.2’si, MHP seçmeninin yüzde 65’i, BDP seçmeninin ise 16.4’ü, muhalefetin anlaştığı ortak adaya oy vereceğini ifade etti. 12 Haziran genel seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini ifade eden seçmenin yüzde 11’inin de bu soruya “evet oy veririm” demesi dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?