banner15

Teröre destek veren belediyelere kayyum

AK Parti, teröre bulaşan Belediye Başkanlarının yerine Kayyum benzeri görev ve yetkililerin atanması için yasa tasarısı hazırladı

Teröre destek veren belediyelere kayyum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti, yerel yönetimler reformu taslağını tamamladı. Önce Başbakan Davutoğlu'na, ardından Meclis'e sunulacak taslağa ilişkin bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, teröre bulaşan belediye başkanının görevden alınacağını söyledi. Özhaseki, Bakan ve valinin atayacağı kişinin, kayyuma benzer görev ve yetkilerinin olacağını da sözlerine ekledi.

İMAR SORUNLARI ÇÖZÜMLENECEK

Özhaseki, taslakta, belediyelerin imarla ilgili kilitlendiği konuların çözümüne dair düzenlemelerin de yer aldığını ifade etti.

YETKİLE MERKEZDE TOPLANMAYACAK

Güneydoğu'da bazı belediyelerin hendek kazılmasında teröristlere destek olduğu iddialarını anımsatan Özhaseki, “Dört tane adam hata yapıyor diye yetkileri merkezde toplamayız. Bu hata olur, bütün yetkileri merkezde toplarsak sistemi mahvederiz” dedi.

"BAKAN VE VALİ ATAYACAK"

Özhaseki, “Görevini kötüye kullanan HDP'li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak.”

"YENİ ATANAN KAMU YÖNETİCİSİ OLACAK"

Görevden alınan belediye başkanı yerine atanacak ismin belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından seçileceği öğrenildi. Özhaseki, “Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?” şeklindeki soru üzerine de “Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48