banner39

Tesettür defilesinden kapak kızı yarışmasına!

Türkiye'de defilelerle başlayan tesettürün metalaştırılma süreci, bir derginin düzenlediği tesettürlü kapak kızı yarışmasıyla zirveye ulaştı!

Güncel 29.04.2013, 13:45 29.04.2013, 15:56
Tesettür defilesinden kapak kızı yarışmasına!

Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Son aylarda sayıları hızla artan ve tesettür modası ile ilgili yayınlar yapan dergilerden birisinin düzenlediği yarışma, tesettürdeki yozlaşmayı gözler önüne seriyor.

Bir tesettür Modası dergisi, şimdilik internet üzerinden yayılan yarışmasıyla "kapak kızı" arıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan ilanda "Hayallerini gerçekleştirmeye hazır mısın?" sloganıyla 5 bin TL ödülle kapak kızı yarışması düzenlendiği belirtiliyor.

Dünya Bülteni adına yarışma hakında ayrıntılı bilgi almak için aradığımız derginin yöneticileri yarışmanın proje aşamasında olduğunu belirterek ayrıntılı bilgi veremeyeceklerini söyledi. Dergi yöneticileri, yarışmanın resmi olarak ilan edilmediğini, yarışma şartnamesinin hazırlandığını belirttiler.

Öte yandan yarışma için hazırlanan afişte '-mı' soru ekinin ayrı yazılması gerekirken bitişik yazılarak "hazırmısın?" şeklinde olması dikkat çekiyor.

Derginin imtiyaz sahibi Mehmet Volkan Atay, derginin kurulduğu günlerde katıldığı bir televizyon programında dergilerinin misyonuyla cihad ettiğini iddia etmişti.

AHMET MERCAN: DEFİLELERLE BAŞLAYAN SÜRECİN SON AŞAMASI

Kapak kızı yarışmasını Dünya Bülteni'ne değerlendiren yazar Ahmet Mercan, gelinen aşama üzerinde kara kara düşünmek gerektiğini belirterek bu yarışmanıjn örtünmeyi savunan kesimlerin tesettürü nasıl meta haline getirdiklerinin resmi olduğunu söyledi.

Tesettürün amacının kamusal alana çıkan hanımların mahremiyetini gizlemesi olduğunu kaydeden Ahmet Mercan, yarışmanın bakışının temelinde ise meta ile kazanıldığı savunulan bir değerin söz konusu olduğunu ifade etti. Mercan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kur'an bizlere insanı güzelleştiren şeyin salih amel olduğunu söylüyor. Para ile alınan bir şey insanı güzelleştirmez. Bu süreç, tesettür defilesi adı verilen faaliyetlerle başlayan sürecin son aşaması. Bundan alimlerimiz de sorumludur. Defileler ilk yapıldığında karşı çıkmaları ve buna cevaz vermemeleri gerekirdi. Defile ile başlayan bir sürecin bu aşamaya geleceği belliydi. Biz ilk günden itibaren tesettür ile defilenin yan yana duramayacağını ifade ettik fakat malesef, gelinen noktada dünyevileşme artık zirveye ulaştı."

Yarışmanın afişinde yer alan "Hayallerini gerçekleştirmeye hazır mısın?" sloganına da değinen Mercan, bunun tesettürün içinin ne kadar boşaltıldığının göstergesi olduğunu söyledi. Mercan, "Yani birileri sizi beğenecek, siz de hayallerinize böyle kavuşmuş olacaksınız, bunun medeniyetimiz ve değer yargılarımızla bir alakası yok" dedi.

Mercan, bu tarz faaliyetlerle tesettürün içinin boşaltılarak bir meta ve aksesuar haline getildiğini söyledi.

Yorumlar (3)
muhammed 9 yıl önce
1) Haberden önce, böyle bir mantığın neyi amaçladığını bilmek gerekir. MÜNAFIKLAR kadınlarımızın güzelliğini pazarlayarak namuslarımızı aleme peşkes çekmek istiyorlar.Tesettürü ve “hicabı” kadınlarımız “hapis” gibi göstermek isteyenler fareye peynir uzatmaktalar.
Muhammmed 9 yıl önce
2) Müslüman kadın bu güzellik tuzağına çekildiğinde diliyle olmasa bile kendini beğenen özellikle de yakışıklı belki zengin ve de güzel erkeklere bakın ben ne güzelliğimle namusluluğu veya “iffeti” nasıl bağdaştırıyorum ve Allah’ın yalan çıkarıyorum demiş olmayacak mı acaba…?
Muhammed 9 yıl önce
3) Güzellik kavramı Hellenistik ve şeytani bir kültürün bize armağanıdır. Şimdi demekle mi size anası güzel olmayan Müslüman da olamaz.Kadınlarımızı güzellik fitnesiyle şehvete ve özgürce kendine uygun erkek aramaya davet edenler; Müslüman kadınları “SOLON’UN KADINLARI”na benzetmek istiyorlar.ACABA SOLON’UN KADINLARININ NASIL KADINLAR OLDUĞUNU BİLEN VAR MI?
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?