banner39

banner35

TGTV: Avrupa, Müslümanların hak ve özgürlüklerini vermelidir!

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, Avrupa'da Müslümanların hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesinin yaygınlaşması üzerine bir basın bildirisi yayınladı.

Güncel 30.11.2020, 20:24
TGTV: Avrupa, Müslümanların hak ve özgürlüklerini vermelidir!

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut imzasıyla yayınlanan basın bildirisi şöyle:

AVRUPA, MÜSLÜMANLARIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ VERMELİDİR!

Avrupa devletlerinin ülkelerindeki Müslümanların din ve ibadet özgürlüklerini kısıtlayan yasalar çıkartmasını şiddetle kınıyoruz. Avrupa’da açıkça İslam düşmanlığı yapılmaktadır.

Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi’nde yer alan düşünce, din ve vicdan özgürlüğü, aleni veya gizli ibadet etme ve öğretme hürriyeti Müslümanlar için uygulanmamaktadır. Müslümanlar ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.

Avrupalı liderler, eşitlik, özgürlük ve farklılıklarla bir arada yaşama kültürü gibi Avrupa kimliğini oluşturan değerlerini siyasi beklentilerine feda etmişlerdir. Avrupa siyasetinin, İslam ve Türkiye düşmanlığına kayması “Yahudi soykırımı” Müslümanlar için tekrarlanır mı? Endişesini doğurmuştur.

Camilere saldırılması, Peygamberimize yapılan karikatür hakareti, helal sertifikalı marketlerin kapatılması, okullarda gençlere İslamofobik görüşler aşılanması, Müslümanlara ev kiralanmaması, metro ve trenlerde ücretsiz dağıtılan yayınlarla Müslümanların karalanması, Müslümanların STK’larının kapatılması ve tehdit edilmesi vb. olaylar Avrupa’daki İslam düşmanlığının tehlikeli boyutlara geldiğini göstermektedir.  Toplumdaki bu gerilimi önlemek için herkes akli selim ile hareket etmelidir.

Avrupa Birliği, ikinci dünya savaşı trajedisinden çıkartılmış bir insanlık tecrübesidir. İslam düşmanlığı yaparak, bu kazanımlar heba edilmektedir.

Son yıllarda Avrupa’da yükselişe geçen ırkçılık ve İslam düşmanlığı, siyasiler tarafından da desteklenmektedir. Aşırı sağ ve ırkçı partilerin oy oranları artmıştır. Avrupa’nın, barıştan ve özgürlükten uzaklaşıp, dünya barışına zarar veren, teröre zemin oluşturan haçlı zihniyetinin ardına takılması önlenmelidir.

Son yıllarda bir sosyal mühendislik planı olarak uygulanan Avrupa İslam’ı Projesiyle, Müslümanlara baskı uygulanması asla kabul edilemez. Müslümanların inanç, ibadet ve muameleleri Kur’ân ve Sünnetin koruması altındadır. Avrupa siyaseti, Müslümanlara yeni bir din tanımlama paranoyasından vazgeçip, Müslümanların hak ve özgürlükleri için adım atmalıdır.    

Avrupa devletleri,

- Tüm vatandaşlarının hakkına saygı göstermeli, İslam düşmanlığı üreten politikalara son vermelidirler.

-Diğer dinlere sağlanan hak ve özgürlükler, Müslümanlara da vermelidirler.

-Devleti, kendi vatandaşının dinine düşman yapan, onları terör örgütlerine iten politikalardan vazgeçmelidirler.

- Türkiye’de olduğu gibi İslamiyet’in kamusal alanda da yaşanabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar.

- Çirkin Karikatür örneğinde olduğu gibi, İslamofobik marjinal guruplara destek vermemelidirler.

- Müslümanların kurduğu sivil toplum kuruluşları üzerinde baskıya son vermelidirler.

- Camilerde, ibadet eden Müslümanlara güvenlik güçlerince uygulanan tacizlere son verilmeli, ibadet yerlerine yapılan saldırılar engellenmeli ve ibadet güvenliğini sağlamalıdırlar.

- Yargı organları, din ve inanç masumiyeti karinesi ile dinlere yapılan saldırıları engelleyecek kararlar almalıdırlar.

Avrupa’da bazı partiler, seçmenlerine “İslam düşmanlığı” vaat etmektedir. Avrupa Parlamentoları ön yargı ile hareket etmemelidir. İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının önüne geçilmelidir.

Bugün dünyamızın küresel istilacı güçler sorunu vardır. Bu zararlı yapılar, devletlerin de üstünde sahip oldukları imkân ve örgütlenme ağıyla, devletleri, dinleri, kültürleri, ekonomileri kısacası insanlığı yönetmek istemektedirler.

Küresel güçlerin terör, savaş ve işgal hareketlerine karşı, tüm devletler iş birliği yapmalıdır.

BM, “dünya beşten büyüktür” prensibiyle, dünya barışına hizmet edecek bir yapıda yeniden kurulmalıdır.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, üye kuruluşlarımızla birlikte, İslam düşmanlığı yapan tüm marjinal gurupları ve yasalar yoluyla Müslümanlara baskı yapan devletleri telin ettiğimizi, İslam medeniyetinin bir arada yaşama tecrübesinin, adalet ve merhametinin, dünya barışını sağlamada insanlığa yol göstereceğini kamuoyuna saygıyla arz ederiz.  30.11.2020

Av. Hamza Akbulut

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?