banner39

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut'tan göçmen açıklaması

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, son günlerde artan Suriyeli mülteci nefretine karşı açıklama yayınlayarak, "Türkiye Misafirlerine sahip çıkacaktır" dedi.

Güncel 31.07.2019, 11:31
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut'tan göçmen açıklaması

Komşumuz Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, milyonlarca insanı vatanından göç etmeye zorlamış ve ülkemize de 3 milyondan fazla Suriyeli kardeşlerimiz sığınmıştır. Ensar – Muhacir kardeşliği şuuruyla, barınma merkezlerine mahkûm etmeden, ekmeğimizi, ülkemizi ve sokağımızı karşılık beklemeksizin, yıllarca Suriyeli kardeşlerimizle paylaştık. 

Türk milleti, kadirşinas ve ahde vefalıdır. Mazlumun yanındadır. Suriye’de yaşanan insanlık dışı savaşa kayıtsız kalmamış gerek sınırları içinde, gerekse sınırları dışında insani yardım sağlamada en cömert davranan ülke olmuştur. Milletimiz, İnsanlık adına bir umut, ümmet kardeşliği için de güzel bir örnektir.  

Suriye krizinin uzamasını ve yaşanan kısmi hoşnutsuzlukları istismar eden art niyetli kişi ve teşkilatlar, Suriyeli kardeşlerimizi hedef tahtası haline getirmişlerdir. Maksatlı kampanyalar, kara propagandalar ve bir merkezden üretilmiş gibi, klişe siyasi ifadelerle, ülkemize sığınan Suriyeliler üzerinden gerginlik çıkartılmak istenmektedir.

Suriye halkı ile güçlü tarihi, kültürel ve komşuluk bağlarımız vardır. Milletimizi bu İftira kampanyaları karşısında, müşfik ve itidalli olmaya davet ediyoruz. Milletimi0zin hayırperverliğini baltalamak isteyenler, emellerine asla ulaşamayacaklardır. Türkiye, büyük bir sınavı hakkıyla vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Ensar – Muhacir kardeşliğine güzel bir model olmuştur.

 İçişleri bakanlığımızın, 22 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul başta olmak üzere, tüm şehirlerde insani göçle ilgili düzenleme ve güvenlik tedbirleri içeren bir uygulamanın güzel neticeleri olacaktır.

Vatandaşlarımız, 2011 yılından itibaren, göç ile ülkemize gelen halk ile bir arada yaşamaktadır. Bu yeni bir durumdur. Karşılaşılan olaylar ve oluşan talepler bir düzenleme yapma ihtiyacını doğurmuştur. Bu uygulama, top yekûn sınır dışı etme operasyonu değildir. 

İstanbul başta olmak üzere, tüm şehirler için takdir edilen muhacir sayısının dengelenerek, suistimalleri önleme zarureti vardır.  Ülkemizde kayıtlı olarak bulunan kardeşlerimizin, kendilerini misafir olarak kabul eden şehirlerimizde ikamet etmeleri sağlık ve eğitim başta olmak üzere daha iyi hizmet almalarını sağlayacaktır. 
Ülkemizin yasadışı göç merkezi haline gelmesi hem insani hem de hukuki değildir.  İnsani göçü, ülkemize zarar vermek için kullanan   uluslararası suç organizasyonlarına karşı tedbirlerin alınması hepimizin güvenliği için gereklidir. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve valilerimizin uygulamada hassasiyet göstererek, bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeyeceğine inanıyoruz. Geçen zaman içinde iktisadi ve ailevi istikrarını sağlayarak, yaşadığı şehre intibak sağlayan muhacirler özel durumları göz önünde bulundurulmalı, göçe tabi tutulmamalıdır. 
Yaşanılan insani krizin bitip, Suriyeli kardeşlerimizin evlerine dönene kadar, milletimizin onların yardımında olacağına olan inancımız tamdır. Türkiye, milletiyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla bundan önce olduğu gibi yine misafirlerine sahip çıkacaktır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
 
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?