THK Üniversitesi bu sene öğrenci alamayacak

ÖSYM'nin yayınladığı ‘2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda THK Üniversitesi yer almadı

THK Üniversitesi bu sene öğrenci alamayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), adı yolsuzluk iddialarına karışan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne 2016’da öğrenci almama cezası verdi. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Atılgan, usulsüzlüklerin eski yönetimle ilgili olduğunu ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin ön bilgi amaçlı ‘2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda THK Üniversitesi yer almadı. Bunun nedenin ise üniversiteye yönelik sahte diploma verilmesi dahil, tespit edilen mali suçlar ve usulsüzlükler üzerine YÖK’ün aldığı karar olduğu ortaya çıktı. Yolsuzluk iddialarıyla başlatılan ön inceleme ve soruşturma sonunda YÖK Yüksek Denetleme Kurulu, bu sene için üniversitenin yeni öğrenci alımını durdurdu. YÖK’ün öğrencilerin mağdur olmaması için böyle bir karar aldığı belirtildi.

‘HUKUKSUZ BİR KARAR’

THK Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Kürşat Atılgan, karara tepki göstererek şunları söyledi:

“Karar mevcut yönetimle ilgili değil. Önceki yönetim kurulu başkanı Osman Yıldırım ve Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban dönemiyle ilgili basında çıkan haberler gerekçe gösterilerek böyle bir karar alındı. Bu karar haksız ve hukuksuzdur. Hukuki yola başvurduk. İnanıyorum ki, idare mahkemesi YÖK’ün kararını iptal edecek. Çünkü önceki yönetimin bu konuda yaptığı hataları mahkemeye taşıdık, suç duyurusunda bulunduk, bazılarına dava açtık. Bu nedenle verilen kararın haklı bir yanı yok.”

‘MAHKEMEYE TAŞIDIK’

THK Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alim Işık da konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Yaklaşık iki yıl önce üst düzey yöneticiler, üniversitenin arazisini amacı dışında kullanıp sattıkları için YÖK böyle bir ceza vermiş. Bizimle bir ilgisi yok. Zaten gereğini yapmışız, mütevelli heyeti mahkemeye evrakları sunmuş, ‘Bu hırsızları yargılayın’ diye başvuruda bulunmuş. YÖK araştırmadan bu yolu tercih etmiş. Şu anda Ankara İdare Mahkemesi’nde, suçlular isim isim yargıya intikal ettirildiği için üniversiteye kesilen bu cezanın haksız ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, yürütmeyi durdurma talebimiz var. Üniversitenin tüzel kişiliğine zarar verecek bir ceza olmaması lazım. Hırsızlar dışarıda geziyor. Cezayı biz çekiyoruz. Böyle bir uygulama nerede var?”

NELER OLMUŞTU?

Ekim 2014’te THK eski Başkanı Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişi, kurumda usulsüz işlemler yapıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nce gözaltına alındı. Yürütülen soruşturmada, Osman Yıldırım ve oğlu Emre Yıldırım ile birlikte 5 kişi tutuklandı. Eylül 2015’te ise 41 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında mahkeme Osman Yıldırım ve oğlunun tahliyesine karar verdi. Nisan 2016’da da THK Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban’ın görev başındayken 100 bin TL maaş aldığı ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35