THY'den 'Nijerya'ya silah sevkiyatı' açıklaması

THY, Nijerya'ya silah taşınmasında aracılık edildiği yönünde internete düşen ses kayıtlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, böyle bir taşımanın gerçekleşmediğini duyurdu

THY'den 'Nijerya'ya silah sevkiyatı' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Hava Yollar(THY), internette düşen iki kişiye ait ses kayıtlarında geçen "Nijerya'ya silah sevkiyatı" iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.  Açıklamada, THY'nin silah taşıma yetkisinin bulunduğu ancak Nijerya'ya böyle bir nakliyatın yapılmadığı vurgulandı.

"Türk Hava Yolları’nın silah taşımasına ilişkin sosyal medyada ve basında çıkan haberler kamuoyunda yanlış değerlendirmelere neden olmaktadır." denilen açıklamada, "Türk Hava Yolları tarafından kargoda gerçekleştirilen silah ve askeri malzeme taşımaları uluslararası hukuk ve IATA taşımacılık kuralları çerçevesinde resmi prosedürlere uygun olarak yapılmaktadır. Silah taşımalarında gönderici ve alıcılar ülke otoritelerinden gerekli izinlerini tamamladıktan sonra belirledikleri acente vasıtasıyla kargolarını Türk Hava Yolları Kargo ile gönderebilirler. Türk Hava Yolları Kargo gönderici ve alıcı ülke kurallarına uygun şekilde ve diğer havayolu taşımacılarının da yaptığı gibi gerekli emniyet tedbirlerini alarak sevkiyatları gerçekleştirir." diye kaydedildi.

Türk Hava Yolları şirket politikası gereği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yasakladığı ülkeler ile otorite boşluğu ve çatışma olan ülkelere kargoda silah taşıması yapmadığı vurgulanan açıklamada, "Haberlerde geçen ülkeye Türkiye’den veya başka bir ülkeden silah taşıması yapılmamıştır." denildi.

17 Aralık operasyonlarından sonra internete sızmaya başlayan ses kayıtlarından biri de dün yayınlanmıştı Başbakanlık'tan bir isimle THY'den bir isim arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında Nijerya'ya sevki yapılan ve silah olduğu belirtilen bir nakil işleminden söz ediliyor.

Ses kaydı dün AFP'de de haber olarak yer almıştı. Nijerya basını da AFP'ye dayanarak bu yönde haberler yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 12:19
banner53
YORUM EKLE

banner39