banner15

THY'nin gazi uçakları: DC9'lar…

Türk Hava Yolları’nın gazi uçakları DC9’larla katıldığı Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından birçok hikayesi ortaya çıktı

THY'nin gazi uçakları: DC9'lar…

Yıl 1974… Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Barış Harekatı ile adaya ayak bastı. Ama arkasından hemen ambargo geldi. Acil ihtiyaç olan mühimmat nasıl bulunacaktı? Kim taşıyacaktı? Türk Hava Yolları’nın gazi uçakları DC9’larla tabi ki…

Türk Hava Yolları, 85’inci kuruluş yıldönümü için çok özel bir reklam filmi hazırladı. İnsanın gözleri dolarak izlediği bu filmde, ilk yurtdışı seferden uçaktaki doğuma, Dünya 3. Olan Milli Futbol Takımımızı Türkiye’ye getiren A340’ın koluna gelen F-16’lara kadar çok farklı hikayeler bir arada…

1974 yılının Temmuz ayında Türk Silahlı Kuvvetleri, cumhuriyet tarihinin en önemli operasyonlarından birini başarıyla gerçekleştirmektedir. Yıllardır EOKA'nın baskısındaki Kıbrıs'taki yurtdaşlarımız için Türkiye Birleşmiş Milletler'den aldığı 'garantörlük' yetkisi ile askeri harekâta başlamıştır.

Beklenmedik bu hamleye ilk cevap ambargo olmuştur. Hava Kuvvetleri uçakları için yedek parça, uçak yakıtı ve mühimmat akışı durmuştur.

Devreye Libya lideri Muammer Kaddafi girer. “Depolarımızdaki yedek parçalar, mühimmat, Türkiye’nin emrindedir” diye mesaj gönderir. Nakliye uçaklarımız paraşütçü atarken bu mühimmat Türkiye’ye nasıl gelecektir?

Tabi ki Türk Hava Yolları ile… Ama yolcu uçağı ile mühimmat nasıl taşınacaktır? Uçaklarımızın kullandığı 2.75 ve 5 inch'lik roketler en önemli ihtiyaçtır.

THY teknisyenleri büyük bir hızla 4 DC9 uçağının koltuklarını söker. Zemin kargo taşıyama uygun hale getirilir. Douglas imalatı DC9'lar, aynı zamanda Türk Hava Yolları'nın ilk jet motorlu yolcu uçaklarıdır...

İşte o günleri Emekli Kaptan Pilot Mehmet Şentürk böyle anlatır:

"Temmuz 1974'te verilen bir emirle Ethem Durak, Enver Türker, Hava Kuvvetleri'nden Yarbay Yusuf Uydaç'la birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan yolcu uçaklarının koltuklarının sökülerek Libya’ya cephane almak üzere görevlendirildik.

Hava şartları çok kötüydü ve harp nedeniyle gerçekleştirilen karıştırma nedeniyle Türkiye’deki seyrüsefer aletlerini kullanamıyorduk. Elimizde sadece yoğun meteorolojik şartlardan kaçınmak için radar vardı. Rotamızı Marmara ve Karadeniz üzerinden planlayarak Radoviç’e gitmeyi planladık. Bulgaristan’a girdik. Oradan, Yugoslavya’ya, oradan Malta ve Libya’ya iniş yaptık.

Libya’da indiğimiz yer, çok eskiydi. Amerikalılardan kalma bir meydandı. Ve biz oraya indikten sonra alacağımız malzemenin ağırlığıyla o meydandan kalkamayacağımızı ilgililere bildirdik. Bunun üzerine oradaki yetkilileri aldık ve Bingazi’deki Vilesu askeri havaalanına gittik. Uçağı yüklenmesi için bıraktık. Ekip olarak Libya'nın başbakanlık misafirhanesinde istirahat için geçtik.

Misafirhanenin karşısında Yunan elçiliği vardı. Ve o gecenin Kocatepe’nin batırıldığını Libyalı Bakanlar bize gelip söylediler ve bizimle beraber olayın tahlilini yapmaya çalıştılar.

Türkiye'nin ihtiyacı olan yaklaşık 25 tonluk, 2.75 ve 5 inç'lik roketlerin uçaklara yüklendi. Arkasından havalandık. Biz yoldayken, Libya televizyonu olayı yayınladı. Bulgaristan hava sahasını terk ederken Bulgar kontrolörlerden 'Güle güle kullanın' dişe mesaj aldık"

Kıbrıs Barış Harekatı zamanında Türkiye Libya’dan askeri anlamda yardım aldığını belirten Şentürk, "Tam manasıyla bunu söyleyebiliriz bizden sonra da bir uçak daha gitti. O zaman da Libya’nın lideri Kaddafi’ydi ve hava kuvvetleri komutanı da bizim harp okulundan mezun olmuş bir subaydı." dedi.

Şentürk askeri malzemeler karşılığında herhangi bir şey talep ettiler mi sorusuna ise “Bize herhangi bir şey talep etmediler.Bu soru daha öncede sorulmuştu talep etmediler dedim. Sayın Demirel de eğer bir borcumuz varsa isterlerse veririz şeklinde bir söyleyişte bulunmuştu." dedi.

Libya operasyon sonrasında Türkiye'ye C-47A Skytrain nakliye ve F-5A/B Freedom Fighter tipi jet uçaklar hibe etti. Bu uçaklar uzun yıllar Türk Hava Kuvvetleri'nde görev yaptı.

Kaynak: Kokpit

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48