banner39

'Tilki Kenan mı darbe yapacakmış?'

Agah Oktay Güner 12 Eylül'den önce Türkeş'in kendisine 'Tilki Kenan mı darbe yapacakmış?' dediğini aktardı

Güncel 05.04.2012, 16:21 04.04.2018, 10:53
'Tilki Kenan mı darbe yapacakmış?'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 Eylül öncesi Ticaret Bakanlığı yapan Agah Oktay Güner, Kenan Evren'in Genelkurmay Başkanı olması ve darbe yapmasıyla ilgili ilginç hatıralarını anlattı.

Kanal A televizyonundaki 'Görüş Farkı' programına katılan eski bakanlardan Agah Oktay Güner, Genelkurmay Başkanlığı için Kenan Evren ismini ilk olarak kendisinin ortaya attığını açıkladı.

İzmir Fuarı'nda tanıştığı dönemin Ege Ordu Komutanı Kenan Evren'in kendisini karargaha davet ettiğini, orada kendi yazdığı kitabı kütüphanede gördüğünü söyleyen Güner, Evren'e Genelkurmay yolunu açan gelişmeleri şöyle anlattı: "Ankara'ya dönünce genel başkanım, Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş Bey'i ziyaret ettim. Çok düşünceliydi. 'Agahcığım, Sayın Demirel, Genelkurmay Başkanı ismi bulmakta çok sıkıntılı, bir isim bulamıyoruz' dedi. Ben de Sayın Evren'i nasıl tanıdığını sordum. 'O benim sınıf arkadaşım. Hay Allah razı olsun' dedi. Demirel'i telefonla aradı, o da teklifi kabul etti. Evren böyle Genelkurmay Başkanı oldu."

Türkeş'in askeri okuldan sınıf arkadaşı olan Kenan Evren'in darbe yapacağına ihtimal vermediğini kaydeden Güner, o dönemle ilgili şunları anlattı: "12 Eylül'den bir gün önce TBMM'de yapılan MHP grup toplantısında 'darbe kaygısı' dile getiriliyor. MHP'li bir milletvekili, 'Genelkurmay çok hareketliymiş' deyince Türkeş buna ihtimal vermiyor. Türkeş'in ilk tepkisi, 'Tilki Kenan mı darbe yapacakmış?' oluyor. Kenan Evren'le askeri okulda sınıf arkadaş olan Türkeş, Evren'in öğrenciler arasındaki lakabının 'Tilki' olduğunu söyledikten sonra, 'Biz buna tilki derdik. Bırakın bu Tilki Kenan darbe marbe yapamaz.' şeklinde tepki verdiğini hatırlıyorum."

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?