banner39

TIR baskını sanığı asker HSYK'ya başvurdu

Adana'da durdurulan MİT tırlarıyla ilgili istihbaratı veren Jandarma Yüzbaşı Hakan Gencer, soruşturmadaki savcıları ve tutuklama kararını veren hakimi HSYK'ya şikayet etti.

Güncel 16.05.2014, 16:45 16.05.2014, 16:47
TIR baskını sanığı asker HSYK'ya başvurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana'da MİT tırlarının durdurulmasına neden olan ihbarı yapan jandarma görevlisi Hakan Gencer soruşturma sürecinin usulsüz işlediği gerekçesiyle yetkili hâkim ve savcıları Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSYK) şikayet etti.

Jandarma İstihbarat'ta görevli Gencer’in şikayetçi olduğu isimler arasında Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan, Adana 1. Sulh Ceza Hakimi Nilay Bahçeci Yıldızbakan ve Adana Cumhuriyet Savcısı Cumali Tülü yer aldı.

Gencer kendisine yöneltilen "casusluk" suçlaması nedeniyle soruşturmanın Askeri Savcılık tarafından yürütülmesi gerektiğini savundu. Tırların Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurulduğunu belirten Gencer, soruşturmanın yetkisiz Adana Başsavcılığı yerine Ceyhan Başsavcılığı tarafından yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Jandarma görevlisi Hakan Gencer casusluk soruşturmasında dosyanın incelenmesine izin verilmediğini ve savunma hakkının kısıtlandığını savundu. Gencer gizlilik gerekçesiyle kendisine verilmeyen dosyanın medyada yer almasının soruşturmanın selameti ve tarafsızlığı bakımından endişe yarattığını belirtti. Soruşturmada gözaltı kararı verilmeden savcı talimatıyla ifade alınarak hukuka aykırı işlem yapıldığını belirten Gencer, ifadenin ardından bir ay sonra gazete haberlerine dayanılarak arama kararı çıkartılmasına tepki gösterdi. "Bu, soruşturmayı yürüten savcıların tarafsızlığı hususunda vicdanlardaki şüpheleri daha da artırmıştır” dedi.

El Cezire Türk'ün haberine göre Gencer'in avukatı HSYK’ya verdiği şikayet dilekçesinde 27 Şubat 2014 tarihinde Adana Savcılığı'nın ifade alması sırasında yaşananları da anlattı:

“Müvekkilim, Savcı Cumali Tülü’ye ifade verirken savcının 3-4 kez telefonu çalmış, savcı bu kadar önemli bir soruşturma sırasında telefon ile görüşmekten çekinmemiştir. Konuşmaların soruşturma içeriğiyle ilgili olması müvekkil ile diğer meslektaşımızın dikkatini çekmiştir. Aynı şekilde ifadenin alınması sırasında odaya giren şahısların emniyetten geldiğini, Ankara’dan başkanlarından zarf geldiğini, ulaşıp ulaşmadığını sorması karşısında Savcı Cumali Tülü’nün müvekkili ve avukat meslektaşımızı odadan çıkartması ise diğer bir dikkat çeken hadisedir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?