TIR savcısından itiraf: MİT Reyhanlı'da bizi uyardı

Reyhanlı saldırısından üç gün önce savcıya bilgi verdiğini açıklayan MİT'ten sonra, MİT TIR'ları savcısı Şişman da itirafta bulunarak, kendilerine üç gün önceden haber verildiğini söyledi

TIR savcısından itiraf: MİT Reyhanlı'da bizi uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıları üç gün önceden savcılığa bildirdiğini açıklayan MİT'ten sonra, haber verildiği belirtilen Savcı Özcan Şişman da itirafta bulundu. Savcı Şişman, MİT'in kendilerine üç gün önce gelerek bilgi verdiğini operasyon talep ettiğini ancak kendilerinin adım atmadığını itiraf etti. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Savcı Şişman'ın anlattığına göre, MİT kendilerini ikna edemedikten sonra Emniyet'e ihbar mektubu göndererek saldırıyı yapacak arabanın plakasını bile bildiriyor. Ancak buna rağmen saldırının engellenememesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

MİT TIR'larına baskın düzenlediği için tutuklanarak cezaevine konan MİT TIR’ları savcısı Özcan Şişman, “Reyhanlı saldırısından üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT’ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. Somut bir gelişme olmadığını söyleyince işimize karışmamaları uyarısında bulundum. Bize hiçbir soruşturmada katkısı olmayan, birçok terör olayında perde gerisinde ya da içinde gördüğümüz MİT’in, bu saldırıyı ihbar etmesine şaşırmıştım” dedi.

Savcı Şişman, “Reyhanlı saldırısından 16 saat kadar önce, 10 Mayıs günü mesai bitiminde MİT’ten bir görevlinin getirdiği kapalı zarfı emniyet binasının girişindeki polise bırakmış. Zarfta bombalı saldırı yapılacağına ilişkin bilgi içeren yazı olduğu kapıda görevli polis memurunun MİT’ten geldiği için önemli olduğunu düşünüp beklemeyerek zarfı TEM şube müdürüne götürmesi üzerine ortaya çıktı. Herhangi bir uyarı yapılmadan alelade bir evrak gibi teslim edilen MİT’in yazısında saldırıda kullanılacak araçların plaka ve diğer bilgileri ile şüphelilerin isimlerinin de bulunduğu çok kıymetli bilgiler olduğu tespit edildi” diye konuştu.

Şişman daha önce MİT'in dava dosyasına giren ifadelerini doğrulayan şu itiraflarda bulundu: Teknik takip sırasında sadece bir kez ortam dinlemesinde saldırıya ilişkin görüşmeler tespit edildi. Ancak fiiliyata geçildiğine dair tespit yapılamadı. MİT yetkilileri bir kaç kez operasyon yapsanız diye teklifte bulundular. Yeterli delil olmadığını, engellemeye yönelik MİT’in de yetkileri bulunduğunu, gelen bilgileri polisle paylaşmalarını belirterek işimize karışmamalarını söyledim.

Soruşturma sürerken Reyhanlı saldırısından üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT’ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. Somut bir gelişme olmadığını söyleyince işimize karışmamaları uyarısında bulundum. Bize hiçbir soruşturmada katkısı olmayan, birçok terör olayında perde gerisinde ya da içinde gördüğümüz MİT’in, bu saldırıyı ihbar etmesine şaşırmıştım. Reyhanlı’dan 3 gün önce bu dosyaya operasyon yapın diye yaptıkları ısrarın, beni ve polisi içi boş bir dosya ile operasyonla meşgul ederek saldırının polis tarafından engellenmesinin önüne geçilmek istendi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 10:08
banner53
YORUM EKLE

banner39