banner15

TIR şoförleri Türkiye'ye doğru yola çıktı

Irak'ta IŞİD'in elinde bulunan rehine şoförler serbest bırakıldı. Rehinelerin bugün Türkiye'de olması bekleniyor.

TIR şoförleri Türkiye'ye doğru yola çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak-Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) tarafından kaçırılan ve bir süredir rehin tutulan TIR şoförlerinin serbest bırakıldığı öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre şoförlerin sınıra doğru yola çıktıkları ve akşam saatlerinde yakınlarına kavuşmalarının beklendiği kaydedildi.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği bilgiye göre IŞİD, Türk şoförleri serbest bıraktı. IŞİD'in rehin aldığı şoförlerden Serdar Bayar, Kürt bölgesine doğru hareket ettiklerini söyleyerek IŞİD mensuplarının sabah saatlerinde gelip, 'eşyalarınızı toplayın, sizi serbest bırakıyoruz' dediklerini belirtti. Sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyen Bayar, ailelerini arayarak serbest bırakıldıklarını duyurduklarını belirtti.
Arazide bıraktılar

Serdar Bayar, sadece kendi kişisel eşyalarını yanlarına aldıklarını, araçlarına el konulduğunu söyledi. "Kürt bölgesine doğru yola çıkardılar. Büyük ihtimalle Mahmur yakınlarına götürüp orada serbest bırakacaklar" diyen Bayar, Musul Konsolosluğu görevlilerinin durumuyla ilgili soruya "Onlardan hiç bir haberimiz yok" karşılığını verdi.

Arazide yürümeye başladıklarını belirten şoförlerin önce Mahmur İlçesi'ne ulaşmaları, buradan da araçlarla akşam saatlerine kadar Habur Sınır Kapısı'na gelmeleri bekleniyor.

IŞİD, 10 Haziran'da İskenderun'dan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 32 TIR şoförünü rehin almıştı.

DIŞİŞLERİ: YOLA ÇIKTILAR

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Irak-Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) tarafından 10 Haziran'da kaçırılan ve rehin tutulan 32 TIR şoförünün serbest bırakıldığı yönündeki haberleri yalanlamadı.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre; işleyen bir süreç olduğuna işaret edilerek, şoförlerin sınıra doğru yola çıktıklarını ve akşam saatlerinde yakınlarına kavuşmalarının beklendiği kaydedildi.

AİLELER HABUR'DA

IŞİD'in rehin aldığı şoförler de telefonla ulaşarak ailelerine serbest bırakıldıklarını bildirdi. Yoğun olarak Şanlıurfa ve Mardin'de yaşayan yakınları da aldıkları bu haberin ardından şoförleri karşılamak üzere Habur Sınır Kapısı'na hareket etti.

Öte yandan 32 şoförün bağlı çalıştığı Kızıl Grup yönetim kurulu üyesi Mehmet Kızıl, günler sonra şoförlerin burunlarının bile kanamadan ailelerine kavuşmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Mehmet Kızıl, şoförlerin serbest kaldıklarını ve gün içerisinde Türkiye'ye dönerek aileleri ile kucaklaşacaklarını dile getirirken, araçlarının ise hala IŞİD'in elinde olduğunu ifade ederek, "Araçlarımızın halen orada olması çok önemli değil. Bizim için önemli olan şoförlerimizin sağlığıydı. Bu süreçte her zaman 'Önce can, sonra canan' dedik. Zor bir süreçten geçtik. Ama bu süreç mutlu bitti. Şoförlerimiz rehin alındıklarında bizler hem de aileleri büyük bir üzüntü yaşadık. Ama Allah'a şükür kimseye bir zarar gelmedi" diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48