banner39

TIR'ları durduran savcıya HSYK'dan ret

MİT'e ait olduğu belirtilen TIR'ları durduğu gerekçesiyle açığa alınan Savcı Şişman'ın HSYK'tan belge talebi reddedildi

Güncel 11.03.2015, 16:31 11.03.2015, 16:31
TIR'ları durduran savcıya HSYK'dan ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MİT'e ait TIR'larda arama yapmak istediği için açığa alınan savcılar arasında bulunan Özcan Şişman'ın açılan soruşturmaya esas belge talebine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) olumsuz yanıt verdi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili ve Hatay bölgesi sorumlusu olan Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, 1 Ocak 2014'te Kırıkhan - Reyhanlı karayolunda mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla polis ve jandarmanın durdurduğu TIR'da, MİT görevlileri tarafından Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı'na arama yaptırılmadığı bilgisi üzerine bölgeye gitti.

TIR'da arama yapmak isteyen Savcı Şişman, MİT görevlileri tarafından engellenince, arama yapamadığı yönünde tutanak hazırladı. Savcı Şişman, 6 Ocak 2014'te kendi talebi üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görev sahası değiştirilerek Gaziantep Bölgesi sorumlu yapıldı. Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, 16 Ocak 2014'te de HSYK tarafından Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na atandı, ardından da açığa alındı.

Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, HSYK 2'nci Dairesi'nden soruşturmada hem delil olarak kullanmak, hem de savunma yapmak üzere "bilgi edinme" kapsamında MİT TIR'larıyla ilgili belge ve bilgileri istedi.

Şişman'ın bu talebi "Bu hüküm kapsamında yapılan değerlendirme uyarınca talep ettiğiniz bilgi ve belgelerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 19'uncu maddesi ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulanmasına ilişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğin İdari soruşturmaya ilişkin bilgi veya belgeler kenar başlıklı 30'uncu maddesinde yer alan bentlerde yer alan belge niteliğinde olması nedeniyle yerinde görülmemiştir" denilerek kabul edilmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?