banner15

Trafikte mobil EDS dönemi

İstanbul trafiğinden bugünden itibaren mobil EDS araçları trafik denetimi yapacak. Araçlar her yerde her an görülebilecek

Trafikte mobil EDS dönemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) araçları, bugünden itibaren İstanbul sokaklarında trafik denetimi yapacak.  

İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Adil Karaismailoğlu, mobil araçların tamamen yerli üretim olduğunu söyledi. Mobil araçların kentin her noktasını gezeceğini belirten Karaismailoğlu, "Araçlar, ihlalleri tespit edecek. Görevli polisler de bunları cezaya dönüştürecek. Buradaki amaç, ceza kesmek değil, trafik ihlallerinin, kazalarının, sorunlarının önüne geçmek. Başarılı bir çalışma oldu. Dünyada ilk olan projelerden biri. Gelişmiş teknoloji kullanıldı. Şu an 11 araç var.' dedi

Mobil EDS teknolojisi, kural ihlallerinin önüne geçmek, daha konforlu ve güvenli İstanbul trafiği için İBB bünyesindeki İSBAK mühendislerince geliştirildi.  

Mobil EDS araçları, park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi pek çok durumu tespit edebiliyor. Mobil araçlarda, görüntü işleme teknolojisi ve gelişmiş radarları bulunan "araç üstü kameraları" yer alıyor. "Akıllı Gözlük" teknolojisinin de bulunduğu kameralar, 5 ayrı fonksiyon barındırıyor.  

Mobil EDS ile tespit edilen ihlaller, kablosuz haberleşme aracılığıyla İBB Trafik Müdürlüğü Kontrol Merkezi'ne iletiliyor, burada görevli İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından ihlaller belgelenerek, tutanakları sürücülere gönderiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35