banner39

Trakya'da 50 milyar dolarlık kömür rezervi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trakya'da değeri 50 milyar dolar civarında kömür rezervi olduğunu söyledi

Güncel 13.12.2012, 15:29 13.12.2012, 15:32
Trakya'da 50 milyar dolarlık kömür rezervi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, değeri 50 milyar dolar civarında olan Trakya Bölgesi'ndeki kömürü, çevre şartları tamamlanmadan devreye almayı düşünmediklerini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Almanya Federal Çevre Bakanlığı'nın katkıları ile ve Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu'nun (BUV) desteği ile düzenlenen II. Türk - Alman Yenilenebilir Enerji İşbirliği Forumu'nun açılışında konuştu.

Yıldız, değeri 50 milyar dolar civarında olan Trakya Bölgesi'ndeki kömürü, çevre şartları tamamlanmadan devreye almayı düşünmediklerini açıkladı.

Yıldız, enerji projelerinin hayata geçirilirken çevre konusunun da önemli olduğuna dikkat çekti. Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Türkiye'nin yaklaşık 500 milyon tonluk tespit edilmiş kömür rezervleriyle beraber, o bölgeyi çevreyle alakalı hassasiyetleri tamamlanmadığı için durdurduğumuz bir ülkedeyiz. Şu anda yaklaşık değeri 50 milyar dolar civarındaki Ergene Havzası içindeki Trakya Bölgesi'ndeki kömürü, çevre şartları tamamlanmadan almayı düşünmüyoruz. O yüzden, burada çok samimiyiz ve çevreyle beraber iş yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Biz dünyayı kirleten olmayacağız. Sanayileşmemizi, Türkiye'nin ilerlemesini, gelişmesini yalnızca ekonomik alanda değil, zihni olarak da ve yüreğimizle beraber tamamlayacağımıza inanıyoruz."

Alman firmalarını ise güneş ve rüzgarda yapabilecekleri çok şey olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, "Bunların Almanya'daki güneş ışınım seviyesinin Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ne denk gelen, yıllık 800-1000 saatler civarında olduğunu biliyoruz. Türkiye ortalamasının bin 800-2 bin saatlerde olduğunu ortaya koyduk. Ben ilk etapta 600 MW ile başlayacak olan güneş yatırımlarının, derin kuyu pompaları ile bunun üç katı kadar daha bir pazara sahip olduğunu görüyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü