banner39

Trump Türkiye'ye yıllık 20 milyar dolar kazandırdı

Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin, Obama'nın, AB ile oluşturulacak Transatlantik Serbest Ticaret Bölgesi anlaşmasına imza atamadan Trump'un başkan seçilmesi nedeniyle Türkiye'nin yıllık 20 milyar dolar zarardan kurtulduğunu söyledi

Güncel 15.11.2016, 11:37 15.11.2016, 12:14
Trump Türkiye'ye yıllık 20 milyar dolar kazandırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Seçim kampanyası döneminde sert ve şahin söylemiyle dikkat çeken Donald Trump’ın, ABD Başkanı olarak izleyeceği politika tüm dünya ekonomisini olduğu gibi Türkiye’yi de etkileyecek.

Milliyet Gazetesi'nden Songül Hatırasu, yeni dönemi konumu gereği ABD’yi ve başkan adaylarını, kampanya sürecini yakından takip eden Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Ekim Alptekin ile konuştu.

İşte o röportajdan önemli bölümler:

BATI’NIN DIŞINDA KALACAKTIK

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının Türkiye’ye ekonomik etkileri nasıl olur size göre?

Trump’ın genel tavrı nedeniyle daha adil ve samimi bir ekonomik ilişki olacağı açık. ABD ve AB Transatlantik Serbest Ticaret Bölgesi (TTIP) anlaşmasını müzakere ediyordu. Obama TTIP’i bitirmeye çalıştı ama başaramadı, Avrupadaki belirsizlik nedeniyle, iktidar süresi yetmedi, imzalayamadı. Bu Türkiye’nin lehine oldu. Çünkü dışında kalmış olacaktık. İmzalar atılmış olsaydı şimdiden bunun zararını görmeye başlamıştık. Türkiye ekonomisine yılda en az 20 milyar dolara mal olacaktı. Sadece ekonomik kayıp olarak da bakılamaz bu konuya. Bizim yeni Batı düzenini temsil eden bir oluşumun dışında kalmamız, Türkiye’nin son 70 yıldaki iradesine aykırı bir durum olacaktı. Türkiye’nin yatırım merkezi olarak çekim gücünü çok olumsuz etkileyecekti. Çünkü birçok global şirket, ‘Biz TTIP bölgesi dışında yatırım yapmayacağız’ gibi prensip kararları alabilecekti. Bu durumda üçüncü dünya ülkesi gibi olacaktık. Türkiye, AB ve Obama iktidarından bu konuda da samimiyet göremedi. Dünyanın en büyük iki ekonomi bloku arasında yeni Batı düzenini temsil eden bir ortak pazar kuruluyordu. Türkiye yıllardır bu Batı düzeninin parçası olmanın diyetini ödemiş olmasına rağmen Gümrük Birliği anlaşmasında yapılan teknik bir hata nedeniyle bunun dışında kalıyordu.

RÖPORTAJIN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?