TSK, 900 katır alıyor

TSK, 2016 yılı içerisinde terörle mücadele kapsamında arazide nakliye amaçlı kullanılacak 900 katır alımı yapacak

TSK, 900 katır alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK tarafından yük taşımada ve kaçakçılıkta kullanılan katırlar için özel bütçe ayıran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 2016 yılı içerisinde yaklaşık 900 katır alacak.

Vatan'da yer alan habere göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2016 yılı bütçesine göre, Orduya yaklaşık 900 katır alımı yapılacak. Özellikle terörle mücadele kapsamında arazide nakliye amaçlı kullanılacak katırlardaki standartlar da belirlendi. Buna göre boyu en az 1.3 metre, göğüs genişliği ise 1.5 metrenin üzerinde olacak. Ordu tarafından bu özelliklere sahip katırlara ödenecek tavan ücret de 1.800 TL olarak belirlendi.

Savunma Stratejisi Uzmanı Metin Gürcan, "Yük taşıma kapasitesi 200 kilonun üzerinde olan, yemek ve su ihtiyacı en az hayvanlar arasında gösterilen katırlar, özellikle operasyon birimlerinin vazgeçilmezi konumunda" dedi.

Gürcan, katırların PKK’liler tarafından da kullanıldığını belirterek, şunları söyledi: "Köyden PKK'lıların dağ kadroları için hazırlanan erzaklar katırlara yüklenir. Bu eğitimli 10-15 kadar katırdan oluşan 'özel lojistik timleri' başlarında insan olmadan araziye salınır. Bu katırlar yavaş yavaş dere yataklarından giderek dağdaki kampa ulaşır. Dağda yükler boşaltılır ve bu sefer boş olarak köye geri döner."

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39