banner15

TSK: PKK içinde iç çatışma başladı

TSK, PKK'lı gruplar arasında çatışmalar başladığını, 24 Ağustos'tan bugüne ise 510 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı

TSK: PKK içinde iç çatışma başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 24 Ağustos 2016'dan bugüne 510 PKK’lının etkisiz hale getirildiğine dikkat çekerek bölücü terör örgütünün çözülme sürecine girdiğini açıkladı. TSK, PKK mensuplarına teslim olmaları halinde Devletin onların haklarını hukuk çerçevesinde güvence altına alacağı çağrısında bulundu.

TSK'dan yapılan bilgilendirmede, Hakkâri’nin Çukurca ve Yüksekova ilçeleri kırsalında PKK’ya karşı icra edilen operasyonlarda (Hava Kuvvetlerince icra edilen hava taarruzları ve Silahlı İHA dahil), güvenlik güçleri 24 Ağustos 2016’dan bugüne kadar toplam 510 örgüt üyesini etkisiz hale getirdiği kaydedildi.

Son üç ayda icra edilen operasyonlarda, örgütün girilemez olarak efsaneleştirdiği sembol niteliğindeki üslenme alanlarının temizlendiği vurgulanarak, güvenlik güçlerinin baskın tarzındaki operasyonları ile bu bölgedeki PKK’lıları ciddi anlamda psikolojik ve fiziksel baskı altına aldığı ifade edildi. Hareket edemez duruma gelen örgüt üyelerinin, en ufak hareketliliklerinde bu sefer de insansız hava aracı tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edilerek, "Güvenlik güçlerinin özellikle Hakkâri Çukurca ve Yüksekova kırsalında gerçekleştirdiği operasyonların devamlılık ve süreklilik arz eden karakteri, buradaki terörist unsurları nefes alamaz hale getirdi. Telsiz dinlemelerine takılan konuşmalarda teröristlerin moral, disiplin, grup bütünlüğü ve motivasyonlarının ciddi anlamda bozulduğu gözlemlenmektedir. Hakkari 3’üncü Tümen Komutanlığına bağlı birliklerimiz, telsiz dinlemelerinde PKK’lı iki terörist grubun birbirleri ile çatışmaya girdiklerini tespit etti. Bu olay, bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasından sonra açık şekilde gün yüzüne çıkan örgüt içi ilk çatışmalardan birisidir. Yıllar önce benzer bir olay Kandil’de de yaşanmış ve ardından BTÖ’de büyük bir çöküş meydana gelmişti" denildi.

Dün Yüksekova Dağlıca İkiyakalar güneyinde Irak kuzeyindeki Şetünüs bölgesi yakınlarında birbirleriyle çatışan PKK’lıların haberleri alındığı ve bilahare bu durum bölgeden alınan kaynaklarla doğrulandığına dikkat çekilerek "Ayrıca telsiz dinlemelerinden teröristlerin arasında çıkan bu çatışmalarda ölü ve yaralı olduğu bilgisi de alınmıştır. Kaynaklardan alınan bilgide, teröristler arasında belli bir süre önce başlayan tartışmaların bugün silahlı çatışmaya dönüştüğü; bunun örgütün Hakkari Çukurca-Dağlıca arasında verdiği 400’e (Hakkari genelinde 510) yakın zayiattan kaynaklandığı, çatışmadaki tarafların örgüt eskileriyle yenileri arasında patlak verdiği öğrenilmiştir” denildi.

Yeni katılan teröristlerin öncelikle çatışmalara girme konusunda tecrübeli teröristlerce ön saflarda gitmeye zorlandığı, zira tecrübeli olan örgüt üyelerinde sayının son dönemde verdikleri kayıplar nedeniyle azaldığından, yeni katılanlara ağırlık verdikleri ve yeni katılanların da buna isyan ettikleri yönünde tespitlere dikkat çekilerek bu tartışmaların bir ay önce telsiz konuşmalarına yansıdığı vurgulandı.

Oramar Tepe Üs Bölgesinin batısında bulunan Tarzo Tepenin Güney bölgesinden 40-50 el silah sesleri duyulduğu, silah seslerinden 2-3 dakika sonra; "Civanı ve yanındaki 4'ünü vurduk, diğerleri düşman tarafına kaçtı takipteyiz" şeklinde telsiz dinlemesi alındığı belirtilerek, "Ülke sınırlarına doğru gelen teröristlere yönelik gerekli tedbirler alınmaktadır. Teslim olmaları halinde Devlet onların yaşam haklarını hukuk çerçevesinde güvence altına alacaktır. Bu durum örgütün; son dönemde özellikle Dağlıca-Çukurca bölgesinde icra edilen kararlı ve etkin operasyonlar sonucunda çözülme sürecine girdiğini göstermektedir" ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35