TSK'da ilk: Askere işkenceden müebbet hapis

Askerlik görevini yaparken, “disko” diye nitelendirilen disiplin koğuşunda gördüğü ağır işkenceler sonucu hayatını kaybeden Uğur Kantar davasında karar çıktı. Girne Askeri Mahkemesi, sanıklar Fırat Keser ve Ayhan Arslan’a “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan müebbet hapis cezası verdi

TSK'da ilk: Askere işkenceden müebbet hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Askeri mahkeme, Er Uğur Kantar'ın işkenceyle ölümüne neden olan iki askere müebbet hapis cezası verdi. Ceza TSK'da bir ilk olarak tarihe geçti.

Er Kantar'ın 2011 yılında, KKTC’de vatani görevini yaparken aldığı disiplin cezası nedeniyle disiplin koğuşuna konulduğu, “Tekme, tokat, yumruk, sandalyeye kelepçeli olarak güneşin altında bırakma” gibi işkence sonucu öldüğü iddia edildi. Askeri Savcılık, Kantar’a işkence ettikleri iddiasıyla sanık askerler Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakkında “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence suçundan”, 3 sanık hakkında da  görevi ihmal suçundan dava açtı. 

Davanın karar duruşması bugün Girne Askeri Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, sanık Fırat Keser ve Ayhan Arslan’a müebbet hapis cezası verirken, diğer üç sanığın ise beraatine karar verdi.

Askeri Savcı esasa ilişkin mütalaasında sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39