banner15

TSK'daki yapılandırma Perinçek'i endişelendirdi

Perinçek, TSK'nın yağısında değişiklik yapan kararnameleri eleştirerek ordunun güçlü olması gerektiğini savundu

TSK'daki yapılandırma Perinçek'i endişelendirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısını değiştiren kanun hükmünde kararnameyi eleştirdi.

Perinçek, partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında “Türk ordusuna düşmanlık yapan, Türk ordusunu savaşamaz hale getirmeye yönelik bu kararnameleri çıkaran iktidar, Türkiye’yi yönetemez. Ordu düşmanı bir iktidar Türkiye’yi yönetemez. Ordu düşmanları oy da alamaz. Bu ordu düşmanlığı, AKP iktidarının sonunu getirecektir" dedi.

"Kararnamenin kökünün dışarıda olduğu, FETÖ mensuplarının ordunun savaşta manevra yeteneğini kaybetmesine yol açacağını iddia ettiği yeni yapılanmayla ilgili bayram yaptığını" öne süren Perinçek, "Jandarmayı polisleştirmek, harp akademileri, askeri okullar ve asker hastanelerini kapatmak, Türk ordusunu hedef alan düşmanlarca desteklenecek uygulamalardır." ifadesini kullandı.

Perinçek, iktidarın ordunun karşısında olmamasını isteyerek, "Bu kararnameden vazgeçilmesi için AK Parti seçmeni, yöneticileri, milletvekilleri ve tabanının, milli görevini yapacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Hükümetin, "emir komuta birliğine" karşı olduğunu açıkladığını ancak "emir komuta birliği" olmayan ordunun dünya üzerinde var olmadığını savunan Doğu Perinçek, bir soru üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu kararname FETÖ’cülerin kararnamesidir. FETÖ’cüler ‘Yeni yapılanmaya ihtiyacımız var’ diyordu. Türkiye bu kararname ile bir karışıklığa doğru itiliyor. Türk ordusu ve devlet arasında beraberlik bozuluyor. FETÖ’cüler de şu anda bayram yapıyor. Uyarıyoruz; FETÖ’cüleri, Amerika’yı sevindiren bir kararname çıkarttınız. Bu program düşmanın programıdır.”

"DARBEYİ SENARYO GİBİ GÖRMEK YANLIŞ"

Doğu Perinçek, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili, "Darbeyi, ABD'nin gayrimeşru çocukları yapmıştır. Yaşanan olaylardan, bu kadar şehit ve mücadelelerden sonra tiyatro veya senaryo gibi görmek, çok yanlış." dedi.

Perinçek, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in, Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının planlandığına dikkati çekerek, bunun hayata geçirilmesi durumunda milli iradeyi temsil eden Meclisin, hükümeti Genelkurmay ve MİT uygulamaları dolayısıyla denetleme imkanını kalmayacağını iddia etti.

"FETÖ darbesini, sinemada, tiyatroda seyretmedik. Herhalde yerde akan kan, kırmızı mürekkep değil, mantar tabancaları da sıkılmadı, Türkiye savaş yaşadı. Bu tiyatro mu, bu son derece gülünç, artık ileri sürülmesi mümkün olmayan iddialar. Böyle bir kurguyu, bir tek Allah kurabilir, ne ABD ne CIA ne şu ne bu, böyle tiyatro sahneleyemez. Burada darbe, ABD-Türkiye savaşı yaşanmıştır. ABD, darbecilere açıkça sahip çıkmaktadır, (Bunlar benim çocuklarım) demektedir.  Darbeyi, ABD'nin gayrimeşru çocukları yapmıştır. Yaşanan olaylardan, bu kadar şehit ve mücadelelerden sonra tiyatro veya senaryo gibi görmek, çok yanlış."

FETÖ'nün 40 yıldır devlette yuvalandığını anlattıklarını belirten Perinçek, "Fetullah Gülen'in darbenin arkasında olmadığını bilmeyen yok. Tüm kanıtlar ortada." dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 16:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35