banner39

TSK'dan Başkale açıklaması: Biz değil İran öldürdü

Genelkurmay Başkanlığı, Van Başkale'de olayların çıkmasına neden olan PKK'lının ölümüyle ilişkisinin olmadığını açıkladı. Açıklamada, PKK'lının İran askeri tarafından öldürüldüğü kaydedildi

Güncel 03.07.2014, 17:55 03.07.2014, 18:23
TSK'dan Başkale açıklaması: Biz değil İran öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van’ın Başkale İlçesi kırsalında 1 PKK’lının öldürüldüğününün ileri sürülmesi, ilçeyi karıştırdı. Van-Hakkari Karayolu'nda toplanan bir grup PKK yandaşı ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Başkale Devlet Hastanesi yakınında Emniyete ait sivil plakalı minibüsten indirdiği polis memurunu tartaklayan göstericiler, aracı da ateşe verdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Türkiye-İran sınırında bulunan PKK'lının İran askerleri tarafından vurulduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı olaylarla resmi internet sitesinden açıklama yaptı. PKK’lılarla İran askerleri arasında saat 22.00 sıralarında çıkan çatışma ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Kara Kuvvetleri 6’ncı Hudut Alayı (Van/Başkale/ Esenyamaç) Sualtı Hudut Karakol Komutanlığı unsurlarınca, sınırın İran tarafından silah sesleri duyulmuştur. Bu esnada İran güvenlik güçlerince, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 4 teröristle çatışma yaşandığı ve teröristlerin, sınırın Türkiye tarafına kaçtığı, saat 22.00’de Sualtı Hudut Karakol Komutanlığı’na telefonla bildirilmiştir.

Gelişen bu durum üzerine, Sualtı Hudut Karakol Komutanlığı unsurlarınca; anılan teröristlerin muhtemel yaklaşma istikametleri gözetlenmeye başlanmıştır. Ayrıca, bölgeyi kontrol etmek ve teröristlere müdahale etmek maksadıyla, Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Kobra Aracı ile iki Hudut Emniyet Timi görevlendirilmiştir. Söz konusu timler, olay yerine intikal halindeyken, 3 teröristin sınırın İran tarafına geri kaçtığını, İran askerleri tarafından vurulan 1 teröristin ise köy yakınında, yerde yatar vaziyette olduğunu tespit etmiştir. Yaralı olduğu değerlendirilen terörist tarafından unsurlarımıza aralıklı olarak ateş edilmiş, saat 01.30’da teröristin, bulunduğu yerde hareketsiz olarak kaldığı tespit edilmiştir. Olay hakkında Başkale Cumhuriyet Savcılığına bilgi verilmiş ve saat 05.00’da yapılan incelemede, anılan teröristin olay yerinde öldüğü tespit edilmiştir. Söz konusu teröristin cesedi, Cumhuriyet Savcısının talimatı ile Sualtı Hudut Karakol Komutanlığına getirilmiştir. Anılan teröristle beraber 1 Kalaşnikof Piyade Tüfeği, 2 el bombası ve 1 telsiz ele geçirilmiştir."

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?