banner15

TSK'ya 4 bin pilot başvuruda bulundu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde pilot olmak isteyen 4 bin kişi başvuruda bulundu

TSK'ya 4 bin pilot başvuruda bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Hava Harp Okuluna ara sınıflardan öğrenci alımına ilişkin, 4 bin müracaat olduğunu açıkladı.

Ünal yaptığı açıklamada, "Şu anda 4 bine yakın bir müracaat var. Diğer taraftan muvazzaftan dönen 30'a yakın, hatta 40 civarında pilot var. Uçuş eğitimi veren üniversite mezunlarından da alıyoruz. Hava Kurumu Üniversitesinde de 80 potansiyel var. Beklediğimiz rakamlar aşağı yukarı yerini buluyor." dedi.

Ünal, TBMM'nin 26'ncı Dönem 2'nci Yasama Yılı açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orgeneral Ünal, pilot ihtiyacının karşılanmasına yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin soru üzerine, Hava Harp Okuluna ara sınıftan öğrenci alımına yoğun ilginin olduğunu belirtti. Hava Harp Okuluna ara sınıflardan 350-400 öğrenci alınacağını aktaran Abidin Ünal, şunları söyledi:

"Şu anda 4 bine yakın bir müracaat var. Diğer taraftan muvazzaftan dönen 30'a yakın, hatta 40 civarında pilot var. Uçuş eğitimi veren üniversite mezunlarından da alıyoruz. Hava Kurumu Üniversitesinde de 80 potansiyel var. Beklediğimiz rakamlar aşağı yukarı yerini buluyor. Ama bizim esas üçüncü kaynağımız yine içimizdeki genç subaylar olacak. Bine yakın genç subay, pilot olmayan subaylarımız pilot olmak için müracaat ediyor. Tabi sağlık muayeneleri, uçuş eğitimleri tamamlanmak kaydıyla. Kaynak beklenenden çok fazla. Ayrıca bir de hava yollarındaki bizden daha yakın zamanda ayrılmış pilot arkadaşları da rezerv sistemine alma gibi bir düşüncemiz var. Bu, yasal bir düzenleme gerektiriyor. Çalışıyoruz." 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 22:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35