banner39

TÜBİTAK dinlemeye karşı yeni sistem geliştiriyor

TÜBİTAK, kriptolu yeni sistemleri üretmek amacıyla yürütülen çalışmalara ek olarak, özel sektörden de “mobil iletişim” konusunda proje istedi

Güncel 06.03.2014, 08:45 06.03.2014, 08:56
TÜBİTAK dinlemeye karşı yeni sistem geliştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Devletin zirvesinin de kullandığı kriptolu telefonların dinlenmesiyle sarsılan TÜBİTAK'tan stratejik bir adım atıyor. Kurum içinde soruşturma devam ederken yeni “mobil projeler” için de düğmeye basıldı.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre Kriptolu yeni sistemleri üretmek amacıyla yürütülen çalışmalara ek olarak, özel sektörden de “mobil iletişim” konusunda proje istendi. Kurumun çağrısını yaptığı 11 konudan 6'sı “mobil iletişim” alanında oldu.

Bunlar içindeki 'akıllı mobil cihaz ve bileşenlerinin geliştirilmesi' çağrısındaki şu vurgu, son günlerde yaşanan tartışmalara atıf olarak değerlendirildi:

“Bilgi güvenliğinin kritik olduğu durumlarda mevcut akıllı cihazlar ihtiyaçlara tam olarak yanıt vermemektedir. Çeşitli uygulama alanları için uyarlanabilen ve farklı gizlilik seviyelerini destekleyen akıllı mobil cihazların yurtiçinde geliştirilmesinin iletişim güvenliği açısından ek katkı sağlaması ve yeni kullanım alanları açması beklenmektedir.”

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?