banner39

TÜBİTAK'taki soruşturmada 14 tutuklama

Darbe girişimi sonrası başlatılan operasyon kapsamında TÜBİTAK'ta çalışan ve bugün mahkemeye sevk edilen 22 kişiden 14 kişi tutuklandı. 4 kişi adli kontrol şartı ile serbest kalırken, 4 kişi ise serbest kaldı

Güncel 15.08.2016, 17:41 16.08.2016, 17:52
TÜBİTAK'taki soruşturmada 14 tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) FETÖ sorumlusu Ö.O. ve mühendislerin de aralarında bulunduğu kurumda çalışan 22 kişi dün adliyeye sevk edilmişti.

Bugün mahkemeye sevk edilen 22 kişiden 14 kişi tutuklandı. 4 kişi adli kontrol şartı ile serbest kalırken, 4 kişi ise serbest kaldı.  

FETÖ soruşturması kapsamında TÜBİTAK'a operasyon düzenlenerek, örgüt üyeleri gözaltına alındı. Yakalanan örgüt mensuplarının cemaate ait okullarda eğitim gördükleri, yurtlarında kaldıkları, örgüt ile orta okul seviyesinde tanıştıkları, sorumlu imamlar vasıtası ile zeki olanlarının üniversitelerin elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendislikleri bölümlerine yönlendirildikleri tespit edildi.

Buralarda cemaat evlerinde kaldıkları evlerde abi ve semt sorumlusu pozisyonlarında örgütsel faaliyette bulundukları ve her ay himmet adı altında örgüte 300 lira finansal destek sağladıkları tespit edildi. TÜBİTAK imamı Ö.O.'nun örgüt üyeleri ile iki özel program üzerinden haberleştiği ve örgüte ait banka hesaplarının da bulunduğu, gizli projelerde görev aldığı belirlendi.

Gözaltına alınan TÜBİTAK imamı Ö.O, aralarında mühendisler ve TÜRKSAT yayınlarını kesmek için içeri girmeye çalışırken yakalanan Burhan Güneş'in TÜBİTAK'ta çalışan eşi ve kurum çalışanları olmak üzere 22 kişi Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından dün adliyeye sevk edildi.

Bugün de mahkemeye sevk edilen 22 kişiden 14 kişi tutuklandı. 4 kişi adli kontrol şartı ile serbest kalırken, 4 kişi ise serbest kaldı.  

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?