banner39

Tunceli'nin değişen yüzünde 'Sonel' damgası

14 aydır hem Valilik, hem de Belediye Başkan Vekilliği görevini yürüten Tuncay Sonel, Tunceli’nin yeni yüzünü anlattı

Güncel 25.08.2018, 10:48
Tunceli'nin değişen yüzünde 'Sonel' damgası

Adını en çok terörle mücadele haberlerinde gördüğümüz Tunceli'nin değişen yüzü günyüzüne çıkıyor.

Bölge terörsitlerden temizlendikçe Tunceli halkı artık korkudan evlerine kapanmıyor. Şehre giriş yapan araçların sayısı da 8.5 ayda yüzde 250 artarak 1 milyon 269 bini geçti. Otellerde bir yıl önce yüzde 15 olan doluluk oranı şimdi yüzde 95’lere ulaştı. Munzur Üniversitesi’ne tercih oranı katlandı, 5700 mevcutlu üniversiteye 1500 yeni öğrenci gelecek. 14 aydır hem Valilik, hem de Belediye Başkan Vekilliği görevini yürüten Tuncay Sonel, Tunceli’nin yeni yüzünü ise Akşam gazetesinden Gürkan Ata'ya anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tunceli-Pülümür-Erzincan güzergâhındaki 89 km’lik yola 1 milyar TL’lik ödenek aktarıldı. 21 güvenlik kulesi ve 7 gözetleme kulesi yaptırdık. Tunceli Elazığ-Kovancılar yoluna da 157 kamera yerleştirdik. Doğu Karadeniz’i Doğu ve Güney’e bağlayacak en kısa yol burası.

Mameki Köprüsü – Mavi Köprü Kıyı Düzenleme Projesi kapsamında özel olarak deniz kumu getirerek Munzur Çayı kıyısında plaj oluşturduk. Dersim Beach adı verilen plaj alanında; şezlong, şemsiye, tuvalet, duş gibi hizmetler ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Gondol turlarıyla Tunceli artık Venedik’i aratmıyor.  

Alt yapı, içme suyu yollar, ağaçlandırma, park ve bahçeler, toplu taşıma gibi hizmetlerde altın çağını yaşayan Tunceli’de yürüyüş ve bisiklet yolları, iskele, lunapark, amfi tiyatro alanı ve spor alanları artık rağbet görüyor. Şehrin girişine ay-yıldızlı ışıklandırma koyuldu, 9 km peyzaj düzenlemesi ve lale desenli ışıklandırma yaptırdık. 

1 milyon lira maliyetli Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edip yerine daha küçük çaplı onlarca etkinlik başlatıldı. Vali Sonel, Festivalin parasını da 1155 öğrenciye burs olarak dağıttı. 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?