banner15

Tunus'ta güven oylaması

Yusuf Şahid'in başkanlığında kurulan Ulusal Birlik Hükümeti için güven oylaması 26 Ağustos Cuma günü yapılacağını ifade etti.

Tunus'ta güven oylaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Parlamento Başkanı Muhammed Nasır bugün düzenlediği basın toplantısında yeni kurulacak hükümetin güven oylamasının 26 Ağustos'ta yapılacağını belirtti.

Parlamentonun yaz tatilinde olduğuna dikkati çeken Nasır, güven oylamasının istisnai bir oturumla yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi tarafından Ulusal Birlik Hükümeti'ni kurmakla görevlendirilen Şahid, 20 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı'na yeni kabineyi sunmuştu.. Yeni kabine 6'sı kadın, 5'i 35 yaş altı toplam 26 bakan ve devlet bakanlığı statüsünde 14 müsteşardan oluşuyor.

Ayrıca bir önceki hükümetten içişleri, dışişleri, savunma ve eğitim bakanlarının göreve devam edeceği belirtildi.

7 PARTİLİ KOALİSYON

Ulusal Birlik Hükümetinin, 7 siyasi partinin katıldığı bir koalisyon olarak bugüne dek en geniş koalisyon olduğu gözleniyor. Koalisyon, Nida Tunus Partisi, Nahda Hareketi Partisi, Afak Tunus Partisi, Cumhuriyet Partisi, Girişim Partisi, Halk Partisi, Sosyal Demokratik Süreç Partisi'nden oluşuyor.

Hükümete katılan siyasi partilerin dışında Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT), Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Konfederasyonu (UTİCA) ve Tarım Sendikaları gibi ülkede ağırlığı olan büyük STK'ların da görüşmelerde olduğu biliniyor. Bu bağlamda UGTT'de bir zamanlar lider kadrosunda yer alan Muhammed Trabulsi'nin Sosyal İşler Bakanı olarak atanması hükümeti oluşturan yelpazenin ne derece geniş olduğunu ortaya koyuyor.

Bir önceki hükümetten içişleri, dışişleri, savunma ve eğitim bakanlıklarının eski sahiplerinde kaldığı açıklandı. Parlamento'da 67 milletvekiliyle ikinci sırada olan Nida Tunus Turizm, Dışişleri, Ulaştırma ve Eğitim olmak üzere 4 bakanlığı alırken, Nahda Hareketi Partisi son Parlamento aritmetiğine göre 69 milletvekiliyle birinci parti olmasına rağmen Sanayi ve Ticaret, İş İstihdamı ve Meslek Edindirme ve İletişim Teknolojileri bakanlıkları olmak üzere 3 bakanlıkla yetindi.
Sosyal Demokrat Süreç Partisi'nin parlamentoda hiç milletvekili olmamasına rağmen Parti Genel Sekreteri Semir Bittayib'in Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı'na getirilmesi dikkati çekti. Tek kişilik parti olarak bilinen Süreç Partisi'nin tek bilinen ismi Bittayib'e böyle bir görev verilmesi hükümetin ülkedeki çok çeşitli taraflara açılmasının yanında güçlü kişiliklerin de itirazlarını durdurmaya yönelik bir hamle olarak değerlendirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 23:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35