banner39

Türk askeri uçakları Libya'ya gitti

4 askeri uçak, Muğla'nın Dalaman ilçesindeki havalimanından Trablus'a hareket etti. Nakliye Gemisi TCG İskenderun da 910'u Türk vatandaşı toplam bin 230 kişi ile hareket etmeye hazırlanıyor

Güncel 25.02.2011, 14:16 25.02.2011, 14:31
Türk askeri uçakları Libya'ya gitti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla 4 askeri uçak, Muğla'nın Dalaman ilçesindeki havalimanından Trablus'a hareket etti. 

Dün gece saatlerinde Trablus'tan 434 yolcu ile Dalaman Havalimanına inen 4 askeri uçak, yapılan yakıt ikmalinin ardından saat 12.45 ve 13.20'de, Trablus'a gitmek üzere havalandı. 

Dışişleri Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ın, Dalaman-Trablus arasında kurulan hava köprüsü ile 4'er uçaklık gruplar halinde, toplam 12 uçakla Türklerin tahliyesine devam etemiyi planlandığını duyurmuştu. 

TCG İSKENDERUN İLE BİN 230 KİŞİ DAHA YOLDA 
 
Bu arada, Libya'daki tahliyeler çerçevesinde Bingazi'ye gönderilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Nakliye Gemisi TCG İskenderun gemisine saat 13:00 itibariyle 910'u Türk vatandaşı ve 23 ayrı ülkenin 320 vatandaşı olmak üzere toplam bin 230 kişi bindi.

Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi'ne göre, İşlemleri halen devam eden vatandaşların gemiye binmesiyle birlikte bugün öğleden sonra TCG İskenderun gemisinin Marmaris'e doğru harekete geçmesi planlanıyor.

Duyuruda, Bingazi bölgesinde tahliye bekleyen hiçbir vatandaşın kalmaması için tüm imkanların seferber edildiğine dikkat çekilirken TCG Oruç Reis firkateyninin de tahliye için bugün 13.30 itibariyle Bingazi Limanı'na gireceği ifade edildi.
     
ADANA VE MERSİN'DE KADDAFİ PROTESTOSU
     
Bu arada, Adana'da bir grup, cuma namazı çıkışında Libya Lideri Muammer Kaddafi'yi protesto etti.  

Kuruköprü Mahallesi 5 Ocak Meydanı'nda bulunan Kemeraltı Camisi önünde cuma namazının ardından toplanan, aralarında Mazlumder Adana Temsilciliği, Adana Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ile kadınlar ve çocukların da bulunduğu grup, Muammer Kaddafi aleyhine pankartlar taşıdı.     

Tepkilerini ağızlarını bantlayarak dile getiren grup adına basın açıklamasını okuyan Mahmut Eraslan, Libya'da yaşanan gelişmeleri endişe ile izlediklerini belirterek, Kaddafi'nin olayları yatıştırıcı adımlar atmak yerine çatışmaları körükleyen açıklamalar yapmasının ülkede yaşanan kaosun daha da büyümesine neden olduğunu söyledi. 

Eraslan, Kaddafi'nin Afrika ülkelerinden getirdiği paralı askerleri eylemcilere karşı kullanmasının ölü sayısını artırdığını savunarak, şunları kaydetti: 

''Ancak görülen o ki Libya'daki durum her geçen gün Kaddafi iktidarı aleyhine dönüyor. Devrimci olduğunu iddia edilen Kaddafi'nin iktidarı bırakmamakta ısrar etmesi, süreci uzatması, sadece kendi halkının zarar görmesine sebep oluyor. Kaddafi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali gibi koltuğunu bir an önce bırakmalı, halkın bu yöndeki taleplerine cevap vermelidir. 

Kaddafi ülkesine yaptığı adaletsizliklerin, zulmün, işkencelerin ve katliamların hesabını nasıl verecek. Kaddafi yönetimi ne yaparsa yapsın, Libya halkı bu haklı mücadelesinde mutlaka galip gelecektir.'' 

Libya'da 25 bin Türk vatandaşının bulunduğunu anlatan Eraslan, Libya'daki halkların yaşamlarının risk altında olduğunu kaydetti. 
Eraslan, ayrıca Libya halkı için yardım çağrısında da bulundu. 
     
Mersin'de ise bir kişi, Libya Lideri Muammer Kaddafi'yi protesto etti. 

Kentte tek kişilik eylemleriyle tanınan Emin Kocaaslan, Büyükşehir Belediye binası önüne gelerek, Kaddafi'nin kıyafetlerini andıran giysiler giydi ve güneş gözlüğü taktı, yanında getirdiği iplerle de ellerinin ve ayaklarının bağlamasını istedi. 

''Tüm servetimi Libya halkına bağışlıyorum, yeter ki beni affedin'' dedikten sonra ellerine bağlanan ipin çekilmesi sonucu yere düşen Kocaaslan, vatandaşların çektiği iple bir süre yerde süründü.

Kocaaslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya'da yaşanan olayları izledikçe çok üzüldüğünü, yaşananlara dikkat çekmek amacıyla protesto gösterisinde bulunma kararı aldığını söyledi. 
     

Yorumlar (1)
fılız 11 yıl önce
ya turkıyede bukadar azmı gemı var bır haftada 7000 kısı getırdık dye bıde ovunuyoruz
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?