Türk askerlerine saldırıda ABD provokasyonu iddiası

Rus Nezavisimaya gazetesinin iddiasına göre, geçen hafta Suriye topraklarında 3 Türk askerinin şehit edilmesi, ABD başkanlığındaki koalisyon güçlerinin provakosyonu olabilir. Gazeteye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuyla ilgili arabuluculuk yaparak Türkiye-Suriye arasındaki olası savaşı önledi.

Güncel 28.11.2016, 11:25 28.11.2016, 11:27
Türk askerlerine saldırıda ABD provokasyonu iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazete, Cuma ve Cumartesi günü Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında arka arkaya yapılan telefon görüşmelerine dikkat çekti. Gazeteye konuşan askeri diplomasi kaynakların iddiasına göre, Erdoğan'ın Kremlin'i araması Suriye'nin kuzeyinde 3 Türk askerinin hayatını kaybetmesiyle ilgili.

Sputnik Türkçe'nin Nezavisimaya gazetesinden aktardığı bilgilere göre, Ankara'nın olayla ilgili Şam'ı suçladığına ve Türk basınında Türkiye ve Suriye arasında olası geniş çaplı savaşın çıkabileceği yönünde yapılan yazılara da dikkat çekildi.

Gazetenin kaynaklarının iddiasına göre, Putin telefon görüşmesinde Erdoğan'ı şu konuda ikna etmeyi başardı: Söz konusu hava saldırısıyla ilgili Moskova ve Şam'ın hiç bir ilişkisi bulunmamakta.

Gazete, "Türkiye'nin Suriye'de düşürdüğü Rus savaş uçağı faciasının yıldönümüyle ilgili ABD başkanlığındaki koalisyon güçleri provakosyon yapmış olabilir" iddiasında bulundu.

Haber kaynaklarına göre, bu olayın arkasında ne Moskova ne de Şam var. Gazete, "Erdoğan'ın Rusya'ya yönelik tutumu olumlu. Görüşmeler yapıcı bağlamda gerçekleştirildi" cümleleri yer aldı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in, hayatını kaybeden Türk askerleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başsağlığı taziyelerini ilettiğini söyledi.

'MOSKOVA VE ANKARA BÖLGEDE SIKI İŞBİRLİĞİ YAPACAK'

Gazetenin iddiasına göre, Erdoğan-Putin arasındaki ikinci telefon görüşmesi ise Suriye-Türkiye sınırındaki patlamayla ilgili. Gazete, bazı görüş ayrılılıklarına rağmen Moskova ve Ankara'nın terörle mücadelede ve bölgede tarafların barıştırılması için daha sıkı işbirliği yapacağını vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?