banner39

Türk dalışçı dünya rekoruna hazırlanıyor

Dünya serbest dalış rekortmeni Türk sporcu dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Güncel 21.11.2013, 18:23 17.02.2013, 14:36
Türk dalışçı dünya rekoruna hazırlanıyor

Dünya serbest dalış rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, 24 Şubat'ta Ardahan'ın Çıldır ilçesinde paletsiz 110 metre yatay dalış yaparak, dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Babası Mustafa Teoman Ulusoy ile birlikte Çıldır'a gelerek, çalışmalarını aralıksız sürdüren Çanakkaleli sporcu, şimdiye kadar göle birçok kez dalış yaptı. Göl üzerinde 80 santimetre buzu kırarak 5 kuyu açan Ulusoy, ip vasıtasıyla antrenmanlarını gerçekleştiriyor. Donan buz altında 50 metre paletsiz yatay dalış gerçekleştiren Ulusoy, 24 Şubat'ta 110 metreyi paletsiz geçmeyi hedefliyor.

Gölde antrenmanlarını sürdüren Ulusoy, son antrenmanında ufak bir kaza da geçirdi. Başını buza çarpan Ulusoy, antrenmanı yarıda bırakarak sudan çıktı. 50 metre yatay dalışın ardından antrenmanını yarıda bırakan Ulusoy'a babası Teoman Ulusoy ve Çıldırlı köylüler büyük destek veriyor. Suya dalış yapmadan önce nefes kontrolünü ayarlayan Ulusoy, ardından kendini buz gibi suya bırakıyor. 110 metre buz alanda her biri 25 metre alan 5 kuyu açan Ulusoy, ani bir riske karşı bu kuyulardan çıkıyor.

Çıldır Gölü'nü üzeri buzla kaplı olduğu için karanlık bir kutuya benzeten Ulusoy, ''Yüzeyi 70 santim buz ve buzun üzerinde 40 santim kar olan 126 kilometre alana sahip Çıldır Gölü'nde görüş uzaklığı bir karış bile yok. Antrenman veya rekor dalışımda çok dikkatli davranıyorum. 24 Şubat günü Çıldır Gölü'nde paletsiz yapacağım rekor denemesini kırarsam diğer rekorlarım bunun yanında hiç kalır. İnşallah başarırım.'' diye konuştu.

Bir atletin Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 110 metrelik paletli yatay dalış rekorunu paletsiz kırmaya çalışacak olan Ulusoy'un, Olimpiyat Komitesi ve Dünya Sualtı Konfederasyonu'nun tanıdığı tescilli 2 dünya şampiyonluğu ve 10 dünya rekoru bulunuyor.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?