banner39

Türk heyeti beş yıl sonra İsrail'de...

2010 yılında Gazze'ye giden yardım filosuna İsrail'in düzenlediği baskından bu yana dondurulmuş olan ikili ilişkilerde, ilk kez bir Türk heyeti İsrail'e giderek Batı Şeria'ya 100 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi

Güncel 01.09.2015, 10:42 01.09.2015, 11:20
Türk heyeti beş yıl sonra İsrail'de...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in 2010 yılında Gazze'ye giden yardım filosuna saldırı düzenleyerek dokuz İHH'lıyı öldürmesinden sonra dondurulmuş olan iki ülke ilişkileri, o günden sonra ilk kez geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye'den bir heyetin Tel Aviv'e gitmesi ile yeniden çözülme aşamasında.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Güven Sak’ın da aralarında olduğu bir Türk heyeti, Tel Aviv’e giderek bölgesel işbirliği için Knesset üyesi ve İsrail Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Likud partisi milletvekillerinden Dürzi asıllı Eyüp Kara ile bir araya geldi.

Jerusalem Post'un haberine göre, Türk heyeti görüşmelerde, Filistin ekonomisini desteklemek amacıyla tekstil ve gıda fabrikaları dahil olmak üzere büyük işletmelerin kurulmasıyla ilgilendi. Heyet üyeleri, Filistin ekonomisini destekleme amaçlı Batı Şeria'nın kuzeyinde bir sanayi bölgesi kurulması için Türk hükümetinin önerilerini sundu. Öneride Türk Hükümeti'nin bölgeye 100 milyon dolarlık bir yatırımı da bulunuyor. Gazete bu önerilerin, İsrail hükümetince görüşüleceğini yazdı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan ise ziyaret ile ilgili açıklama yapılmadı.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?