Türk jetleri aynı anda PKK ve IŞİD'i vurdu

Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları aynı anda hem Irak'ta hem Suriye'de saldırı düzenledi. Irak'ta PKK'ya Suriye'de IŞİD'e saldırı düzenleyen jetler daha sonra üslerine geri döndü

Türk jetleri aynı anda PKK ve IŞİD'i vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD ile Irak’ın kuzeyindeki PKK'ya ait hedeflerin etkili olarak vurulduğunu bildirdi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, ''İcra edilen hava harekâtında Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur.Ayrıca, icra edilen hava harekâtı ile eşzamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır'' denildi. 

Açıklamada, 23 Temmuz'da gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısında alınan kararlar çerçevesinde yürütülen operasyonlarda gelinen durum ve bundan sonraki sürecin bugün saat 02.20'de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında tekrarlanan Güvenlik Toplantısı'nda ele alındığı hatırlatıldı.

KÖŞK'TE GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Davutoğlu, sınır ötesi operasyonları Çankaya Köşkü'nden takip etti. Köşk'te yaklaşık 1 saat 10 dakika süren Özel Güvenlik Toplantısı'nda terör örgütleri IŞİD ve PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyon değerlendirildi."İLAVE TEDBİRLER"

Toplantıda, operasyonları yürütmekte olan birimlerin Başbakan Davutoğlu'na gelinen aşama ve sürecin bundan sonraki safahatına ilişkin brifing verdiği kaydedilen açıklamada, "Terörle mücadelede alınacak ilave tedbirler kararlaştırılmış, ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini, güvenlik güçleri ile sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden IŞİD, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonların yurtiçi ve sınır ötesi olarak sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

MİLLİ İMKÂNLAR

"Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’deki DAEŞ terör örgütü ile Kuzey Irak’taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milli imkan ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede 24 Temmuz'da Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütü ile Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler etkili olarak vurulmuştur. Hava harekatında Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur. Ayrıca, icra edilen hava harekatı ile eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır. Uluslararası hukuk çerçevesinde milli egemenliğimizi korumaya dönük meşru adımlarımıza ilişkin olarak sınır ötesi harekatla ilgili başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile dost ve müttefik ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığımız aracılığı ile gerekli girişimler ve bilgilendirmeler yapılmıştır."

İKİ KAMPA BOMBA YAĞDI

Saat 22.55'te Diyarbakır'dan kalkış yapan jetlerimiz Kuzey Irak'ın Zap bölgesindeki PKK'ya ait Gare ve Metina kamplarını vurdu. Bombalana hedefler arasında PKK'nın eğitim tesisleri ile sığınaklarının olduğu öğrenildi.

KUZEY IRAK YÖNETİMİNE HABER VERİLDİ

Öte yandan, Irak Kürdistan Bölgesel yöneticileri de Türk askerinin PKK kamplarını yaptığı operasyonu doğruladı. Türk jetlerinin PKK kamplarını vurduğu ilk olarak Kuzey Irak'taki yerel kaynaklar tarafından duyuruldu.

DÖRT YIL SONRA BİR İLK

En son 2012 yılının Kasım ayında Diyarbakır'dan havalanan Türk jetleri Irak'ın kuzeyindeki Zap, Gare ve Metina isimli PKK kamplarını bombalamıştı.

YURT İÇİNDE DE OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Operasyonun yurtiçinde de Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince yürütüldüğü bildirilen açıklamada, "Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz itibarıyla DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eş zamanlı olarak 22 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 320 kişi gözaltına alınmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Gözaltına alınanlar hakkında adli sürecin devam ettiği belirtilirken, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkanları ve kurumları ile milletin huzur ve güvenliğini temin etmek için her türlü adımı atmakta kararlı olduğu da vurgulandı.

Açıklamada, yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadelenin ayrım yapılmaksızın süreceği, operasyonun safahatına ilişkin bilgilendirmelerin de devam edeceği bildirildi.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 09:35
banner53
YORUM EKLE

banner39