banner39

banner35

Türk Kızılayı, Avrupa Kıta Başkanı oldu

Türk Kızılayı, yapılan oylamayla Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Kıta Başkanı seçildi

Güncel 07.11.2017, 10:36 07.11.2017, 10:36
Türk Kızılayı, Avrupa Kıta Başkanı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Antalya'da gerçekleştirilen Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulunda yapılan seçimlerde Türk Kızılayı, 116 oyla IFRC Avrupa Kıta Başkanı seçildi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık'ın rakibi Alman Volkmar Schön ise 61 oy aldı. 

“FEDERASYONUN TARİHİNİN REKOR KATILIMLI GENEL KURULUNU İCRA EDİYORUZ” 

Her dört yılda bir yapılan bu toplantılarla yönetim kurulu seçimi yapıldığını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Seçimlerde Federasyon Başkanı, dünyadaki Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik ve Afrika’dan oluşan dört kıtanın başkanları ve her kıtadan beşer üye olmak üzere yönetim kurulu seçiliyor. Bir önceki dönemde de yönetim kurulu üyesiydik. Bu seçimlerde ise çıtayı yükselterek insanlık için yeni çözüm önerilerimizle, vizyonumuzla, enerjimizle bu bir buçuk asırlık harekete yeni bir kilometre taşı dikmek için arkadaşlarımızla beraber uzunca bir yola çıktık. Çok uzun bir süredir aslıda bu genel kurulun hazırlıkları yapılıyordu. Dünyanın 190 ülkesinin Kızılay ve Kızılhaç başkanları bu Federasyona üye ve Federasyonun tarihinin rekor katılımlı genel kurulunu icra ediyoruz. Yaklaşık 2000 civarında delegenin geldiği ilk etap seçimlerde federasyonun kıta başkanları ve küresel başkanı seçildi. Afrika’ya Senegal Kızılhaçı, Amerika’ya Venezuela Kızılhaçı, Asya Pasifik bölgesine Çin Kızılhaçı ve Avrupa kıtasında Türk Kızılayı başkan olarak seçildi. Küresel olarak ise İtalya Kızılhaçı başkanlığa seçildi. Türk Kızılayı bu oylamada 116 oy alarak 61 oy alan Alman rakibini geçerek bu tatlı yarışta Avrupa Kızılhaç-Kızılay Başkanı oldu.” ifadesinde bulundu.
 
“Avrupa’ya Türk Kızılayı’nın yeni yaklaşımlarını taşıyacağız”
 
Dünyanın en eski, en kadim, en yaygın insani yardım organizasyonu olarak yaklaşık bir buçuk asırdır insan ıstırabını dindirmek için çalışan ve önümüzdeki yıl 150. yılını kutlayacak Kızılay’ın artık Federasyonda zümrüt tanesi gibi kıymetli bir yerinin olduğunu dile getiren Kınık, “Bu onur azından çoğundan muhtaç olan insanlara vermeye gayret eden iyiliksever Türkiye’nin, Anadolu’nun onurudur. Bu onur, dünyanın her yerinde Kızılay’ın ve ülkemizin bayrağını dalgalandıran çalışanlarımızın, şubelerimizin, gönüllülerimizin, gençlerimizin, kadınlarımızın onurudur. Bu onur, bizim önümüzde her zaman yol açan, tüzüğümüze göre Onursal Başkanımız olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onurudur. Ve biz devletimizle, milletimizle, mazlum halklarla, dünyanın bu coğrafyadan ümidi olan nice toplumların desteğiyle bu yarışı önde kapatmış olduk. Yeni dönemde federasyonda yapacak çok işimiz var. İnsanlığın çektiği ıstırapları dindirebilmek için Avrupa’ya Türk Kızılayı’nın yeni yaklaşımlarını taşıyacağız.” dedi.

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?