Türk musikisine yeni bir enstruman katıldı: Tarab

Prof. Dr. İlhan Özkeçeci’nin 1985 yılından bugüne kadar sürdürdüğü çalışmalarıyla tasarladığı “tarab” yaylı çalgısı tanıtıldı

Türk musikisine yeni bir enstruman katıldı: Tarab

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Prof. Dr. İlhan Özkeçeci düzenlediği konser ile kendi icadı Tarab isimli yaylı çalgıyı ilk kez tanıttı. Kayseri Eğitim Ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen musiki gecesinde Özkeçeci'ye kemençede Fikret Karakaya, neyde Hakkı Tekin eşlik etti. Tanıtım gecesine Enerji eski Bakanlarından Taner Yıldız ile çok sayıda musikisever de katıldı.

Tarab, yayla çalınan bir Türk musikisi enstrümanı. Prof. İlhan Özkeçeci tarafından dizayn edilen tarab, klasik Türk musikisinde çok derin kökleri olan iki önemli enstrüman olan tanbur ve rebaptan ilham alınarak hazırlandı. Özkeçeci’nin 1985’den bugüne dek süren çalışmalarıyla her iki enstrümanda uygun görülen özellikler kombine edilerek Tarab’a son şekli verildi. Ergonomi, dayanıklılık, sağlamlığın yanında ses kalitesi de korundu. Bu minvalde sistematik bir üretim şeması elde edildi ve 2013 yılında başlayan patent ve tescil çalışmaları sonucunda Türk musikisine ilk defa tescilli bir enstrüman kazandırıldı.

TARAB’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tarab; yay ile icra edilmesinin yanında perde sayısı ve oktav genişliği ile tanburun dörtte üç oranında ölçeklendirilmiş bir klavyeye sahip. Gövdesinde ise yekpare ahşaptan elde edilen bir tekne var. Yekpare ahşap tekne, sistematik üretim ve sabit bir ölçü elde etmek için tercih ediliyor. Bu gövde üzerine neme dayanıklı bir deri geriliyor. Böylece muhtemel hava değişimlerinde ses kalitesi korunuyor, akort deformasyonlarının önüne geçilebiliyor.

Tarab’da tel olarak genelde kullanılan bağırsak sarım tellerin aksine, daha yüksek desibelde ses elde etmeye imkân tanıyan ve tuşe bakımından daha dayanıklı olan gümüş sarım teller kullanılıyor. Tarab’ın bir diğer patentli özelliği ise telleri enstrümanla birleştiren pirinç yüzükler. Bu yüzükler sayesinde elde edilen titreşim kayıpsız olarak gövdeye aktarılabiliyor.

Tarab’ın toplam boyu 115 santimi buluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39