banner39

Türk Rus ilişkilerinde gizli kalmış belgeler

Türk Rus Kültür Vakfı iki ülke arasında gölgede kalan 20 adet tarihi belgeyi gün yüzüne çıkardı. 1566 – 1926 yıllarını kapsayan belgeler, Türkiye ile Rusya arasında siyasi, ekonomik ve kültürel tarihi irdeliyor

Güncel 05.04.2012, 13:40 05.04.2012, 13:40
Türk Rus ilişkilerinde gizli kalmış belgeler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Rus Kültür Vakfı ve Avrasya Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında "Türkiye ve Rusya Arasında Tarihi, Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" başlıklı bir seminer düzenledi. Seminerde başbakanlık arşivinden elde edilen 20 tarihi belge ilk kez sergilendi. 520 yıllık Türkiye ve Rusya ikili ilişkilerin gün yüzüne çıkaran ve 1566 – 1926 yıllarını kapsayan belgeler, Türkiye ile Rusya arasında siyasi, ekonomik ve kültürel tarihe ışık tutuyor.

Son yıllarda Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkiler her alanda hızla gelişirken. Bu sürece destek vermek amacıyla düzenlenen "Türkiye ve Rusya Arasında Tarihi, Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" iki ülkenin akademisyenlerini bir araya getirdi. Sempozyuma katılan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Vladimiroviç Erkhov, Türk Rus ilişkilerini iyi yönlendirebilmek için, tarihin çok iyi irdelenmesi gerektiğini vurguladı. Alexey Vladimiroviç Erkhov, "Geçmişte ve gelecekte birbirimize çok sıkı bağlılığımız var. Tarihsel süreçlerimizde hem iyi hem de kötü olaylar yaşamış olabiliriz. Ama dünyada bizim gibi karmaşık ama bir o kadar da zengin tarihi olan iki ülke göremezsiniz" dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi düzeyde de çok iyi ilerlediğini belirten Alexey Vladimiroviç Erkhov, "Geçen yıl Türkiye ile ticari ilişkilerimizde yüzde 25'lik bir artış yakaladık. İyi parteriz. Rusya'nın toplam ticareti içerisinde Türkiye'nin payı yüzde 4. İlişkilerimizin daha üst seviyelerde seyretmesi için bütün alanlarda çok iyi platform sağlamamız lazım" dedi.

Topkapı Sarayı Müdürü Prof. İlber Ortaylı'nın Türkiye Rusya arasındaki tarihsel süreci değerlendirdiği sempozyuma aralarında Rus Ekonomist Vladimir Kvint ve İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin'in de bulunduğu her iki ülkeden akademisyenler katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?