banner39

banner35

Türk şirketi Irak'taki elektrik üretimini durdurdu

Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Fethi, "Basra kentinde 415 megawatt elektrik üreten Türk şirketi Karkey'e bakanlığımız tarafından gerekli ödeme yapılmadığından şirket elektrik üretimini durdurdu" açıklamasında bulundu

Güncel 09.08.2016, 16:00 09.08.2016, 16:00
Türk şirketi Irak'taki elektrik üretimini durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Elektrik Bakanlığı, ülkenin güneyindeki Basra kentinde elektrik üreten Türk şirketi Karkey'in biriken borçların ödenmemesinden dolayı elektrik üretimini durdurduğunu belirtti.

Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Fethi yaptığı açıklamada, "Basra kentinde 415 megawatt elektrik üreten Türk şirketi Karkey'e bakanlığımız tarafından gerekli ödeme yapılmadığından şirket elektrik üretimini durdurdu." ifadelerini kullandı.

Bakanlık ve şirket arasında imzalanan anlaşmaya değinen Fethi, "Haziran'dan Ekim ayına kadar temin edilecek 415 megawatt elektrik için 85 milyon dolar ödemenin yapılması gerekiyordu ancak şu ana kadar gerekli ödeme yapılmadığı için elektrik üretimi şirket tarafından durduruldu." bilgisini paylaştı.

Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi, geçen perşembe günü yaptığı açıklamada, Türk şirketi Karkey'e 85 milyon dolar borçlu olduklarını ve şu ana kadar 15 milyon dolar ödeme yaptıklarını kaydetmişti.

 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?