Türk siyaseti ekonomik savaşa karşı birleşti

Amerika'nın Türkiye'ye yönelik hukuk dışı uygulamalarına tüm kesimlerden sert tepki geldi.

Türk siyaseti ekonomik savaşa karşı birleşti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Papaz Brunson'un tutuklanmasıyla başlayan ABD-Türkiye gerginliği bugün zirveye ulaştı. ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin peş peşe açıklamaları ile dolar en yüksek seviyeye ulaştı. Amerika'nın hukuk dışı tutumu ile çelik ve alüminyuma ek vergiler getirilmesine hükümet kanadından ve siyasilerden büyük tepki geldi.

İşte o tepkiler;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Türkiye’nin yeni ekonomik yaklaşımının açıklandığı saatlerde Amerikan Başkanı Trump'ın yaptığı ek vergi açıklamasına en sert tepki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'dan geldi. Bakan Albayrak  Twitter üzerinden ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarına yanıt verdi.

Albayrak, “Mali disiplin, üretim, enflasyon ve cari açık ile mücadele temel hedefleri üzerine kurduğumuz, Türkiye’yi hedef alanlara tweet attıran ‘Yeni Ekonomi Yaklaşımımızı’ paylaştık. Her kesimin aklı ve katkısı ile kurguladığımız bu yaklaşımı, net politikalarla OVP’ye yansıtacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Hiçbir tehdit, şantaj, operasyon Türkiye’nin iradesini yıldıramaz.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomik manipülasyonlar üzerinden bu millete diz çöktüreceğini zannedenler, bu milleti hiç tanımıyor.” sözünün yer aldığı görseli paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Gezi, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz hain darbe girişimi; defalarca denediler, başaramadılar. Yine deniyorlar. Çalışkan sanayicisiyle, cesur girişimcisiyle ve yetenekli işgücüyle, Türkiye’nin gücünün farkında değiller.” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan 

“Biz sırtımızı başkaları gibi başka yerlere değil, köklü inanışa, birlik ruhuna dayıyoruz” diyen Bilal Erdoğan, “Şu anda Türkiye’ye çeşitli mihraklardan yapılan taarruzların sebebi, bu ruhun yeniden dirilmesidir. Birliğimizin, dayanışmamızın oluşturacağı gücün, maalesef düşmanlarımız bizden daha çok farkındadırlar” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı, Trump’un çelik ve alüminyum ürünlerine getirdiği vergilerin uluslararası kurallara aykırı olduğunu açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP Genel Merkezi’ne "hazine yardımlarından dövize bağlı olanlar varsa bozdurulsun" talimatı veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Dövizin yükseliş temeli ekonomik değil, siyasi ve diplomatik şantajlardır. Buna da boyun eğemeyiz, eğmeyeceğiz.” ifadesini kullandı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

Gelişmeleri değerlendiren Akşener “Ülkemiz ve milletimiz adına hükümetin yanındayız. Bu ekonomik gidişat için özellikle her grupla istişare ederek bir yol haritasını milletimiz  adına çizmemiz gerekmektedir.” dedi.

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi 

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu belirterek, "Sıkıntılarımız olabilir. Türkiye olarak, millet olarak bu sıkıntıları aşmaya muktediriz." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 01:08
YORUM EKLE

banner33

banner37