banner39

Türk uçağı Rus hava sahasını denetliyor

Rusya Ulusal Nükleer Tehlikeyi Azaltma Merkezi Direktörü Rıjkov: "Türk uzmanlar CN-235 uçağı ile 3-7 Ağustos'ta Rusya'da gözlem uçuşu yapacak" dedi

Güncel 03.08.2015, 13:40 03.08.2015, 13:40
Türk uçağı Rus hava sahasını denetliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk askeri uzmanların Rusya üzerinde gözlem uçuşları yapmaya başladıkları bildirildi.

Rusya Ulusal Nükleer Tehlikeyi Azaltma Merkezi Direktörü Sergey Rıjkov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Açık Semalar Antlaşması" (ASA) kapsamında Türk uzmanların CN-235 askeri nakliye uçağı ile 3-7 Ağustos tarihleri arasında Rusya'da gözlem uçuşu yapacaklarını söyledi.

Uçuşların önceden belirlenmiş güzergah üzerinden yapılacağını kaydeden Rıjkov, uçakta Rus uzmanların da bulunacağını ve uçuşun anlaşmada öngörülen cihazlar ve uçuş parametreleriyle yapılmasını denetleyeceklerini belirtti.

Doğu ve Batı blokları arasında güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla 1992 yılında Helsinki'de imzalanan ve 2001 yılında yürürlüğe giren ASA anlaşması kapsamında taraf ülkelerin toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştiriliyor.

Uçuşlar, taraf ülkelerin askeri faaliyetlerinde daha şeffaf olmalarını, karşılıklı güveni geliştirerek güvenliği güçlendirmeyi hedefliyor. Anlaşmaya, çok sayıda NATO üyesi ülkenin yanı sıra, Rusya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Bosna-Hersek, İsveç ve Finlandiya'da dahil bulunuyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?