Türk-Yunan nüfus mübadelesinin 93. yılı

1923 yılında Lozan Barış Antlaşması'na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye ve Yunanistan Krallığı'nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tuttukları nüfus mübadele günü İzmir'de anıldı

Türk-Yunan nüfus mübadelesinin 93. yılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin 93. yılı dolayısıyla İzmir'de etkinlik düzenlendi.

Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliğince Konak Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan mübadiller ve torunları, mübadelede hayatını kaybedenler için denize karanfil bıraktı.

Vakfın Ege Bölgesi Temsilcisi Taner Yasav, yaptığı açıklamada, mübadillerin doğdukları yerlere vizesiz gitmek istediklerini belirtti.

"Türk ve Yunan halkı arasına örülen vize duvarını kaldırın" diyen Yasav, mübadillerin geride bıraktıkları cami, kilise, tekke, manastır, türbe, şehitlik, mezarlık gibi mekanlardan ayakta kalanların restore edilmesini gerektiğini ifade etti.

Etkinlikte konuşan yaşayan en yaşlı mübadil Şaban Yaylalı ise 1922'de Selanik'te doğduğunu, 1924'te Türkiye'ye geldiklerini aktararak şunları söyledi:

"İlk yerleşim yerimiz, Sivas'ın Suşehri kazasının Sevindik köyüydü. Bu köyde Rumeli'deki şartları aradık ama bulamadık. 6 yıl kaldık, sonra Tekirdağ'a yerleştik. Nüfus kayıtlarımız, hala Tekirdağ'dadır. 4 asra yakın Selanik'te yaşamışız. Tabii ki bir özlem var. Mübadele olması, isabetli olmuş. Sevindik köyüne yerleşmemizin ardından 64 yıl sonra Selanik'te ilkokul açılıyor. Ben, hayatımı kurtardım."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 15:28
banner53
YORUM EKLE

banner39